In de landmeetkundige wereld bestaat het verschijnsel, dat men in vakkringen onder de naam van dubbel meten" signaleert. Het is namelijk zo, dat in ons land verschillende diensten zich bezig houden met landmeetkundige opmetingen. Zo stelt Rijkswaterstaat bijvoorbeeld belang in tegenwoordige en toekomstige wegen, PTT wil weten, waar de telefoon- en tele graafkabels liggen, gemeenten meten rooilijnen, plaats van het straatmeubilair, riolering, gas—, stroom- en waterleidingen, N.S, bemoeit zich met de spoorwegen en alles wat er op en bij behoort, terwijl het kadaster zich voor eigendomsgrenzen interesseert. Voor het publiek is al dat meten verwarrend en soms reden tot ergernis. Voor de openbare diensten zou een zekere mate van coördinatie besparing op kunnen leveren. Een eerste voorwaarde voor de coördinatie en besparing is, dat de ambtenaren, die de opmetingen verrichten, op de hoogte zijn van de werkzaamheden van de andere diensten. Om aan deze voorwaarden te voldoen zou een gecentraliseerde opleiding van de middelbare landmeetkundige krachten naar ons oordeel een belang rijke stap in de goede richting zijn. Voor de opleiding van de middelbare ambtenaren bij de ka dastrale dienst wordt een dankbaar gebruik gemaakt van het Centraal Teken- en Opleidingsbureau te Den Haag. Verscheidene van de daar afgestudeerden zijn overgegaan naar gemeentelijke of provinciale landmeetkundige diensten. Daar deze opleiding geheel gratis is, wordt dit vanzelfsprekend door het departement van Financiën, dat de kosten draagt, waar van de verplichting tot betaling van een dwangsom bij het te spoedig verlaten van de kadastrale dienst getuigenis aflegt, maar weinig gewaardeerd. Nu blijkt uit dit desondanks verlaten van die kadastrale dienst dat er vraag bestaat naar middelbaar meetpersoneel. In het pro gram van actie voor de technische dienst van het kadaster door de Uniebonden uitgegeven, wordt dan ook (blz. 9) gepleit voor uitbouw van dit opleidingsinstituut. Tot nog toe zonder resultaat. Het wil ons echter voorkomen, dat thans het tijdstip is aange broken om hier öf in te grijpen en de zaak grondig te verbeteren óf om op de ingeslagen weg voort te blijven gaan en zodoende op de duur steeds grotere narigheden te veroorzaken. Onlangs heeft de Utrechtse gemeenteraad aan een MTS al daar de verklaring afgegeven, dat het haar nodig voorkomt aan de MTS een speciale leergang voor landmeetkundigen in te stellen. Wanneer gehoor gegeven wordt aan onze wens om het CTO uit te bouwen tot een Middelbaar Landmeetkundig Technicum, dan kan de kadastrale dienst zelve het gehalte van de benodigde kennis bepalen en voor toekomstige coördinatie reeds nu de fundamenten leggen. 151

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 31