sten was opgeleid een voldoend brede basis van technische en algemene vorming. In de laatste jaren is er naar middelbare meetkrachten een grote vraag gekomen. Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage beschikken reeds ge ruime tijd over speciale landmeetkundige diensten. Ook de middelgrote gemeenten (wij denken aan Utrecht, Gro ningen, Nijmegen, Apeldoorn) komen tot deze specialisering door de steeds toenemende vraag naar deugdelijke opmetingen en ver antwoord kaartenmateriaal, dat aangepast is aan de moderne be hoeften der technische gemeentediensten. Als plaatsingsmogelijkheden voor aan de M.T.S. opgeleiden kun nen dus worden genoemd de gemeentediensten, de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat, de Topografische dienst en de provinciale Waterstaat, de Planologische diensten, de landmeet kundige diensten van de Olie- en Exploratie-Maatschappijen, de Grontmij, de Heidemaatschappij e.d. Ook bij particuliere in- genieursbureaux bestaat momenteel vraag naar op middelbaar niveau opgeleide landmeetkundigen voor werkzaamheden in bin nen- en buitenland. De duur van deze opleiding is dezelfde als voor de andere af delingen van de M.T.S.te weten vier jaar. Hiervan wordt het derde jaar in de practijk doorgebracht; in dit jaar zullen de leer lingen onder toezicht van de school hun kennis aan de practijk moeten toetsen en aanvullen. Ook tijdens de cursus wordt op verschillende terreinen practisch geoefend in het landmeten en waterpassen en in de astronomische plaatsbepaling. Op basis der exacte vakken wordt onderwijs gegeven in land meetkundig rekenen en tekenen, kartografie, waardeleer van de bodem, rechten op de grond en de daarmee samenhangende admi- nistratief-rechtelijke bepalingen, de inrichting van het Kadaster en de toepassing van wettelijke bepalingen, de cultuurtechniek, de planologie en de beginselen van de civiele techniek. Aan de algemene vorming zal bijzondere aandacht worden be steed. Evenals bij de andere afdelingen wordt daarom ook onder wezen: Nederlands, Engels en Duits, staatsinrichting, boekhouden, cultuurgeschiedenis e.a. In de z.g. „sterklasse" (tweede studiejaar) worden zonder exa men toegelaten bezitters van diploma H.B.S. 5-j. c. of Gymnasium B (met goede cijferlijst). Tot het eerste studiejaar worden zonder examen toegelaten per sonen met bewijs van onvoorwaardelijke overgang naar de 4e klasse H.B.S. met 5-j. c., idem naar de 5e klasse Gymnasium, met diploma M.U.L.O.-B en (voor volgende cursussen) zij, die via 154

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 34