In 1953 werd tevens beëindigd de eerste cursus Reprografisch T ekeningenbeheer. De commissie Authenticiteit en Auteursrechten woonde een ver gadering bij van de Sectie Speciale Bibliotheken van de Neder landse Vereniging van Bibliothecarissen, waar de Heer A. W. M. Jordans een lezing hield over „Fotocopie en Auteursrecht". Het rapport over authenticiteit is gereed. Tot deze commissie trad o.m. toe Dr L. J. van der Wolk, bibliothecaris van de Tech nische Hogeschool, terwijl Mr E. H.Thijssen van het Ministerie van Justitie zich bereid verklaarde aan de werkzaamheden deel te nemen. De commissie is op een dusdanige wijze samengesteld, dat zij stellig een representatief karakter draagt. De besprekingen van de Commissie Cijfer- en Lettertekens (B.N.C. 18), staande onder voorzitterschap van de Heer H. C. Hartman, hoofdlandmeter van het Kadaster te Amsterdam, bevinden zich in een zodanig stadium, dat een groot gedeelte van de analyse gereed is. De voorwaarden, waaraan een te reproduceren object moet voldoen, kunnen dus spoedig worden gepubliceerd. De Papiercommissie werd op 27 October 1953 geinstalleerd. Deze commissie zal nagaan, welke eigenschappen bij papier soorten van belang zijn in verband met de copiëerbaarheid, om aldus te komen tot het vaststellen van minimumeisen voor bepaalde doeleinden. Elf grote bedrijven verstrekten aan de commissie inlichtingen met betrekking tot de lichtdoorlatendheid van briefpapier en transparant tekenpapier. Ir G. van Nederveen van het Vezelinstituut T.N.O. treedt op als voorzitter. Onder auspiciën van de Sectie Technici werd een geslaagde excursie ondernomen naar verschillende Duitse fabrieken. Tussen de Secties Ondernemingen en Overheid en de Commissie Bibliotheken en Archieven kwam in het afgelopen jaar een fusie tot stand en werd de Sectie gebruikers in het leven geroepen. Voorzitter is de Heer W. C. Schoonheim. Verschillende excursies werden gemaakt, o.a. naar de Chemische fabriek L. van der Grinten N.V. te Venlo en naar de Reprografische inrichting van het Centraal Laboratorium der Staatsmijnen. De verslagen van de Secties en de begroting 1954 werden goedgekeurd. De Heer L. Juliard werd voor zijn financiëel beheer over 1953 gedechargeerd. Uit het winterprogramma 1954 stippen wij aan, dat in October a.s. in samenwerking met het N.J.D.E.R. en het N.J.V.E. wederom een studiedag zal worden georganiseerd. In het voorjaar van 1955 zal waarschijnlijk weer een tentoonstelling komen. Men overweegt, een deel van deze tentoonstelling over te brengen naar Brussel, waar ongeveer in dezelfde tijd een Inter- 158

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 38