belles lettres Demosthenes zegt dan ook, dat een familiegraf op een goed betekent, dat dit particuliere grond was 3). Verscheidene auteurs vertellen van de grondverdelingen bij pas gestichte steden (Diodorus V, 59 en XII 11Homerus in Odyssee VI, v. 10—11). Plato deelt mee, dat de Doriërs, zodra zij meester waren van de Peleponesus, een verdeling van de gronden tot stand brachten. Dit waren geen periodieke, door de traditie opge legde verdelingen. Ook is de gedachte aan voorgeschreven jaar lijkse verdelingen aan deze publicatie niet verbonden. Wel ziet men hier, evenals dat in Egypte het geval was, sterk sprekende verschillen. Vergelijkt men op het punt van de grond eigendom de tijd van Lycurgus met die van Aristoteles, die leefde in de 4e eeuw v. Chr., dus vier eeuwen later, dan springen die verschillen in het oog. Een rechtsregel geldend zowel voor Sparta als voor Athene en het oude Rome was, dat slechts de burger grondeigendommen kon bezitten (in Sparta alleen de Spartanen). In zijn „Philosophie des Grecs", blz. 320, verwijst E. Zeiler dan ook naar het rijk der fabelen „tout ce que racontent des historiens anciens sur la communauté des biens en bij Jamblique 4) en bij oudere onderzoekers vindt men verscheidene voorbeelden van particulier bezit, waarbij ik o.m. denk aan de beroemde athleet Milon uit de 6e eeuw v. Chr., die een eigen huis bezat. Als we bij deze nog voegen de bewijzen, die Paul Guiraud aanhaalt5), dan is dit onderdeel naar onze mening voldoende besproken. Zijn er misschien in Plato's „Wetten" aanwijzingen te vinden omtrent de aan burgers toegedeelde gronden, over hun waarde en de registratie? Het zou belangrijk kunnen zijn, als we langs die weg ophelderingen kregen over de ordening van een wettelijke staat in het verleden. Als een voorbeeld van registratie zouden we noemen de inscriptie van het eiland Tenos van 300 v. Chr. met een hele rij van landverkopen en de inscriptie van Halicar- nassus, te stellen ongeveer 400 v. Chr. met 16 verkopen. Oude vormen van publiciteit der transacties. We kunnen de vormen van publiciteit van transacties bekijken, om na te gaan, of een van die vormen leidt naar instituten, welke met kadasters zijn te vergelijken. Van de tijd vóór onze jaartelling is dit niet eenvoudig; voorzover het betreft de tijd tussen de 3e en 6e eeuw vindt men in de Griekse steden o.m. de dwang, om de koopovereenkomsten af te sluiten op de openbare markten, 123

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 3