men op dit eiland van 225 km2 in 19 maanden 87 verkoopacten opmaakte, waarbij een honderdtal personen participeerde. De mu taties van eenzelfde goed volgden elkaar meermalen snel op. Theophrastus, die mededeelt, dat er akten en aangiften van transacties worden opgemaakt, zal dus ook het meest bekende voorbeeld, de lijst van Tenos, gekend hebben. Die lijst uit de 3e of 2e eeuw is bewaard gebleven. Hij bevat van elke zaak, die men aankoop van grond of huizen mag noemen, voor een heel jaar de aantekeningen. Opgenomen zijn: verkoper, vadersnaam, koper, grond met begrenzing (ligging), vaak de wijze van ver krijging, koopprijs en borg(en). Naar een belasting is in dit stuk niet verwezen. Magistraten zijn de Astynomen (van het staats- notariaat). Wij noemen ook nog de lijst, opgenomen in het con tract van Jasos betreffende geconfisqueerde gronden der verbannenen uit de 4e eeuw, in welke naast de verkopende ambtenaren en Prytanen de aparte kopers en de bijzonderheden omtrent de gronden zijn vermeld. De inscriptie in steen wijst er op, dat ook in Jasos overeen komstig de wet anagraphai naar het in Tenos gebezigde schema werden ingediend. Uit de inscriptie van Halicarnassus die men op philologische gronden stelt in het laatst van de 5e eeuw v. Chr. (Zie „Hermes'' 29, blz. 249) is af te leiden, dat anagraphai bestonden in de Ionische gemeenten van Klein-Azië. Geheel gelijk aan de lijst van Tenos en overeenkomstig de wet van Alexandrië was de bijzondere lijst van gronden en huizen, opgemaakt n.a.v. de verkoop wegens schulden, ten behoeve van de Apollo-, Athene- en Parthenostempels. Deze lijst komt ook overeen met het Mnemon-register, dat de Mnemons van Halicarnas sus op het houten bord mochten brengen (Gr.: leukoma). In de 2e eeuw v. Chr. ziet men, evenals dat eerder het geval was in Alexandrië, ook elders in Griekenland de grondverkopen opgenomen in een openbaar register, dat echter met ons huidige openbare register niet moet worden vereenzelvigd. Zoals dit het geval is met de Egyptische bronnen, zo is het ook met de bewaard gebleven en teruggevonden stukken uit de oud-Griekse tijd (vooral ook met die, welke betrekking hebben op de grond en op de transacties met grond en huizen). Vele zijn nog niet bestudeerd. Een nadere bewerking zal zeker onze kennis aanvullen. Geeft de geschiedenis van de wiskundigen licht? Behalve op het vorenomschreven gebied zou men ook in de geschiedenis van de Griekse wiskundigen kunnen zoeken naar aanrakingspunten 126

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 6