De uitspraak van Aristoteles (Politiek 1, 2, 4,), dat de eigen dom een integrerend deel van het gezin is, zal wel niet voor onroerende goederen bedoeld zijn. De horos als grenskenmerk* De enige complete studie van het onroerend bezit in oud-Grieken land is waarschijnlijk het interessante en leerzame, doch helaas verouderde werk van Paul Guiraud „La propriété foncière en Grèce jusqua la conquête romaine", Paris, 1893. Voor het juridische deel wordt het niet betrouwbaar geacht. O.m. brengt het ons echter wel nader tot de wijze van grensafscheiding. In Grieken land verschilde deze van andere landen. De grensstenen werden lang gebruikt voor het maken van publieke aantekeningen. Aardige voorbeelden hiervan vinden we in de literatuur.8) Misschien werden er met de plaatsing nog andere doeleinden nagestreefd. Enkele sleutelwoorden op die stenen maakten de zaak voor de toenmalige Atheners blijkbaar duidelijk genoeg; de latere vakge leerden werden daardoor echter juist geplaatst voor even zovele puzzles, die nog steeds niet alle zijn opgelost. Honderden marmeren grensstenen en inscripties in kalksteen en basalt zijn gevonden in Athene en in de Atheense onderhorig heden (eilanden in de Aegeische zee), alleen met het opschrift HOROS (lat. terminus grens), soms met een woord of zin, die een goede aanwijzing vormt, soms met een tempelgod er op. De naam van de eigenaar, op wiens grond de steen was geplaatst, las men nooit. Als wij de „Inscriptiones Graecae" bekijken, merken wij dat het gebruik van de HOROS wijd verbreid is geweest en zonder on derbrekingvan de 5e eeuw v. Chr. tot laat in het Romeinse Rijk bleef bestaan. 9) In vele wettelijke en administratieve teksten werd er melding van gemaakt. Zo b.v. beveelt een Chia-decreet uit het laatst van de 5e eeuw, dat een stuk door de Staat geconfis queerd land moet worden afgescheiden door 75 horoi. In dit decreet wordt ieder, die stenen vernietigt of verplaatst, bedreigd met hoge boeten en verval van burgerlijke rechten. Verantwoordelijk voor het toezicht waren speciale ambtenaren, die in het Ionisch-Grieks ourophylakes bewakers van de horoi) worden genoemd. De horos als „hypotheeksteen". Verscheidene stenen maakten door hun uiterlijk het feit publiek, dat een stuk particuliere grond „wettig bezwaard" was en vandaar niet meer ten volle ter beschikking van de eigenaar stond. Hier was .dus de tekst (en niet de plaats) belangrijk. Wij lezen op één er van: (H)orus van een werkplaats. Bezwaard met hypotheek. 750 drachmen. Een andere tekst op een in 291 v. Chr. geplaatste steen van Eleusis luidt: 129

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 9