Ir. L. H. BOUWMAN: De we! op Je vervreemding van landbouw gronden. Om een ondoelmatige splitsing van landbouwgronden te voor komen, vooral in gebieden waar met veel kosten en moeite door middel van ruilverkaveling een sanering van het grondgebruik heeft plaatsgevonden, heeft de wetgever maatregelen getroffen. Het daartoe in Juli 1948 ingediende wetsontwerp „Regeling aangaande enkele rechtshandelingen met betrekking tot landbouwgronden" is op 21 December 1953 als de Wet op de vervreemding van land bouwgronden" in werking getreden. Deze wet legt de beoordeling van eigendomsoverdrachten in handen van de Grondkamer, d.i. het lichaam, dat met een belangrijk deel der pachtwetgeving is belast. In elke provincie bevindt zich een Grondkamer. De wet is van toepassing op overeenkomsten tot overdracht van land en tot vestigingwijzigingverlenging of overdracht van een zakelijk rechtalsmede op de overdracht van land bij open bare verkoop De wet heeft betrekking op gronden, waarop enige vorm van landbouw wordt uitgeoefend. Ook de opstallen, die zijn ingericht voor en dienen tot de uitoefening van de landbouw, alsmede de bij een landbouwbedrijf behorende woningen en de daarbij be horende erven en andere gronden met inbegrip van de daarop zich bevindende houtopstanden, vallen onder de wet. Onder land bouw verstaat de wet elke vorm van bodemcultuur, de bosbouw uitgezonderd. De wet is niet van toepassing op stukjes grond kleiner dan 25 aren, die een geheel uitmaken met woningen of andere ge bouwen, die niet tot een landbouwbedrijf behoren. Onder zakelijke rechten verstaat de wet het recht van erf pacht, opstal, beklemming of vruchtgebruik. Volledigheidshalve zij opgemerkt, dat voor vestiging van een zakelijk recht voor 25 jaar of korter de wet niet geldt, daar dan het Pachtbesluit van toepassing is. Evenmin geldt deze wanneer er verkoop van land plaats vindt tussen de echtgenoten en tussen ouders en kinderen of kindskinderen en aangetrouwde kinderen. Voor de overdracht van onroerende goederen heeft men een koopacte nodig, welke moet worden ingeschreven in de openbare registers van het Hypotheekkantoor. Op het moment van inschrijving wordt de koper eigenaar; de juridische levering vindt dan plaats. 175

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 11