Naast de door de Grondkamer te verrichten landbouwkundige toetsing, zal zij moeten beoordelen de prijswelke voor het land of het zakelijk recht op het land verschuldigd is. Ter berekening van de prijs, bepaalt de wet, dat moet worden uitgegaan van de netton-pachtwaardeBij algemene maatregel van bestuur worden algemene regelen gesteld ten aaniien van de hoogst toelaatbare tegenprestatie. Bij overdracht van verpacht land dient voorts rekening te worden gehouden met het voorkeursrecht van de pachterDe pachter, die voor de wettelijke duur heeft gepacht, heeft bij de verkoop van het gepachte het recht van voorkeur. Hiervan mag zonder ernstige redenen niet worden afgeweken. Als ernstige reden wordt steeds beschouwd de omstandigheid, dat de verkrijger de echtgenoot, een bloed- en aanverwant in de rechte lijn of in de zijlijn tot in de tweede graad of een pleegkind van de eigenaar is, öf de staat, een provincie, een gemeente, een waterschap, een veenschap of een veenpolder is, öf de omstandigheid, dat de pachter een slecht landgebruiker is. In deze gevallen behoeft de pachter niet in de gelegenheid te worden gesteld. De Grondkamer beslist of bovengenoemde ernstige redenen aanwezig zijn. In ieder geval ontvangt de pachter van de Grond kamer bij aangetekend schrijven de beslissing. Van deze beslissing kan de pachter in hoger beroep gaan bij de Centrale Grondkamer te Arnhem. Nadat door evengenoemd Orgaan de overeenkomst aan meerge noemde normen is getoetst, deelt zij aan partijen de eventuele be zwaren mede en stelt hen in de gelegenheid hierop schriftelijk te ant woorden en desverlangd te worden gehoord. Voor het geval de partijen bereid zijn aan de door de Grondkamer voorgestelde wijzigingen tegemoet te komen, worden zij in de gelegenheid gesteld de overeenkomst te wijzigen. Zijn de partijen daarentegen niet bereid de wijzigingen in de overeenkomst aan te brengen, dan zal de Grondkamer in het algemeen haar goedkeuring onthouden en verklaart zij de overeenkomst bij een met redenen omklede beschikking nietig. Indien de verkrijger aannemelijk maakt, dat hij het land voor niet-agrarische bestemming zal gebruiken en uit een verklaring van Gedeputeerde Staten blijkt, dat geen geldende bestemmings regeling zich tegen het niet-agrarisch gebruik verzet, beoordeelt de Grondkamer slechts de prijs. De landbouwkundige toetsing, wat betreft de voornoemde punten vermeld onder a t/m d, blijft buiten beschouwing. De wet is ook van toepassing op de overdracht van land of 177

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 13