Boekbespreking Landmeten, door A. C. J. Hof. Wenken en oefeningen voor het verrichten van eenvoudige metingen, 2e druk, met 65 werkstukken en 219 figuren. Uitgave P. Noordhoff N.V. te Groningen. Prijs f7.50 (geb. f8.75). Met genoegen bespreken wij hier de welkome herdruk van het in 1941 verschenen practijkboek „Landmeten" voor meettechnici, dat tevens als leidraad kan dienen voor hen, die met de opleiding in het landmeten belast zijn. De werkstukken met hun oplossing zijn voor het merendeel aan de practijk ontleend. Deze werkstukken volgen op de hoofdstukken „Elementaire werkzaamheden bij het meten" en „Het opmeten van eenvoudige terreinen". Aan de eisen, door het kadaster in Nederland gesteld, is natuurlijk bijzondere aandacht besteed. Bij het doorwerken van de werkstukken ontkomt men niet aan de indruk, dat in de landmeetkundige practijk zeer vele moeilijk heden snel tot een oplossing moeten worden gebracht en dat men zonder een ontwikkeld landmeetkundig inzicht aan een goede uit voering van de dienst niet toekomt. Wij hopen, dat deze nieuwe aanwinst voor onze zo schaarse vakliteratuur een even goed onthaal mag vinden als de le druk en dat ook M.T.S.-ers, architecten, notarissen, rentmeesters en candidaat-landmeetkundigen het zullen gebruiken. Dat vele vak mensen het boek aanschaffen, achten wij vanzelfsprekend. De uitgave werd indertijd door Prof. J. M. Tienstra een trouwe en ervaren raadgever genoemd, een boek, voor volleerde land meters om zich te verlustigen in de verscheidenheid van de land meetkundige problemen. Deze 2e druk wordt aanbevolen door het Hoofd van de afdeling Kadaster en Hypotheken van het Ministerie van Financiën, de Heer W. F. Stoorvogel als „uitermate geschikt om steun te geven aan allen, die de lagere landmeetkunde in de practijk beoefenen". Bij de aanschaffing bedenke men, dat de instrumenten niet worden behandeld en dat men voor de theoretische landmeetkunde naast dit veelgeprezen practijkboek de op dit doel ingestelde leerboeken zal moeten raadplegen. Typografisch is „Landmeten" van Hof uitstekend verzorgd. (Wij kennen het alleen in de gebonden uitgaaf.) De 2e druk is bijna geheel onveranderd. Op blz. 59 is een nieuwe tekening ingevoegd, vooral om te demonstreren hoe nuttig het aantekenen van verlengden kan zijn. Verschillende foutjes van de le druk zijn verbeterd; in het veld- 185

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 21