kolonisatietheorieen, geeft ons in het bijzonder een inzicht in het wezen van de planologie, die zich immers bezig houdt met het geven van bestemmingen aan de ruimte. Het boekje „Kolonisatie op nieuw land" geeft ook op planologisch gebied veel, dat in een aanbeveling helaas niet vermeld kan worden. Wij zouden het gaarne in handen zien van die talloos velen, die met de problemen rondom de cultuurgrond in Nederland steeds weer in aanraking komen. Ook onze lezers behoren tot die groep. Prof. Erwin Gigas: Begriffe, Benennungen und For- melgrössen in der Geodasie, 1953. (Mitteilung des Instituts für Angewandte Geodasie.) Bamberger Verlags- haus, Meisenbach Co. Als publicatie no. 7 ontvingen wij ontwerpen voor normbladen betreffende internationale normalisering van begrippen, tekens, en afkortingen in de geodesie, w.o. ook de aanduidingen voor vaste punten, hoogtemetingen, overgangsbogen, afrondingen, af kortingen betreffende instrumentenkunde, algebra en meetkunde. Prof. Gigas vraagt speciaal de aandacht van de landmeetkundige diensten voor dit ontwerp. Hij is terecht van mening, dat actieve medewerking van velen nodig is. De woorden, die reeds internationaal gebruikt worden, laat de samensteller onveranderd. W. D. Lambert en Fr. W. Darling: Dichte, Schwere, Druck und Elliptizitat im Erdinnen* De laatste, ons bekende, uitgave van bovengenoemd instituut is een in de Duitse taal overgebrachte tekst van de Amerikaanse publicatie „Density, Gravity, Pressure and Ellipticity in the interior of the Easth", welke oorspronkelijk is verschenen in „Internal constitution of the Earth" bij Gutenberg in New-York. Ook voor anderen dan geodeten is deze studie van de bekende Amerikaanse geleerden belangwekkend; wij vinden er o.m. in vermeld verschillende berekeningen ter illustratie van de bestaande hypothesen omtrent het inwendige van de aarde tot een diepte van duizenden km. Étude sur le statut du Géomètre dans les différents pays par Paul Terlinck (opgenomen in het orgaan van de Belgische Orde der Landmeters). 187 W.K. W.K. W.K.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 23