Chapitre 3: L'Ingénieur-géomètre allemand. Prix Fr. b. 75.afzonderlijke uitgave. Chapitre 10: Le statut du Géomètre-expert fonder en France. Prix Fr. b. 75.afzonderlijke uitgave. De Heer Terlinck, landmeter en architect en voorzitter van de Belgische Orde der Landmeters, heeft uitvoerige studies gepubli ceerd over het Statuut van de landmeter in de verschillende landen. Wij ontvingen die betreffende Duitsland en Frankrijk. Het overzicht van de opleiding en de arbeid van de Duitse Vermessungsingenieur is ingeleid door Dr Erwin F. Gigas, directeur van het „Institut für Angewandte Geodasie" te Frankfurt en verlucht met een portret van de grote Gauss en een afbeelding van een meting met de Jacobsstaf. Naast de algemene regels, die gelden voor de bondsrepubliek Duitsland, zijn opgenomen de opleidingsnormen tijdens de Hitier- periode en de tegenwoordige, de werkzaamheden, die door de Vermessungsingenieur worden uitgevoerd, de in Duitsland bestaande verenigingen (wij missen hier de „Verein der Ingenieure und Techniker des Vermessungswessens" met het vakorgaan „Der Fluchtstab"). Volgende behandelen de organisatie der meetdiensten (een uitstekende aanvulling van ons overzicht, opgenomen in dit Orgaan, jg. 10, no. 4, 5 en 6), de literatuur en de officiële besluiten, deze materie betreffende. Aan het slot zijn afgedrukt het schoolprogramma van de Staats- bauschule te München, waar wordt opgeleid voor het diploma „Ingenieur für Vermessungstechnik" en „Ingenieur für Landkarten- technik" en een overzicht van het „Vermessungs- und Flurbereini- gungswesen" in Beieren. Het geschrift van 60 blz. in het formaat van dit Orgaan geeft veel over de positie van de Duitse landmeter en meer speciaal over die in Noord-Duitsland en in Beieren. Bestellingen kunnen worden gericht aan de Orde der Landmeters, 12 rue Sanderus te Antwerpen, postgiro no. 4271.35. De studie over de positie der Franse landmeter begint met een résumé van de staatkundige toestand van het tegenwoordige Frankrijk en zijn koloniën. In 54 blz. worden achtereenvolgens beschreven de rechtskundige en sociale omstandigheden, waaronder men werkt. (Uit dit overzicht nemen wij over, dat het aantal bevoegde landmeters (niet ambtenaren) ongeveer 1800 bedraagt in Frankrijk zelf en 400 a 500 in de andere bezittingen, terwijl naar schatting 1000 a 1500 landmeters (ambtenaren) in het moederland werken en 2000 a 3000 in de Franse bezittingen.) 2 geeft ons te zien, hoe het leerlingenwezen en het onderwijs 188

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 24