Onze Zwitserse zustervereniging heeft een geschiedenis, die parallel loopt met de onze. Haar geschiedenis is jonger, maar ver toont vele hoogtepunten in de acties. Vooral de strijd voor een betere opleiding en voor uitbreiding van het werkterrein domineert. Hoofdstukken over „Die Weisungen vom 1933", „Die Wirtschaftskrise der Dreissigerjahre", „Die neuen Weisungen", „Der Vermessungstechniker mit Fachausweis" en schetsen van de ontwikkeling der collectieve contracten, van pensioen- verzekering, arbeidsbemiddeling, werkloosheidszorg en andere tonen wel aan, dat er buiten het eigenlijke vakgebied ook merkwaardige verschillen bestaan met onze VTAK. De samensteller (samen met de verzorger van de Franse tekst, collega E, Graf, en rapporteurs van de vele actieve afdelingen) is er naar onze mening in geslaagd, een levendig beeld te geven van de ontwikkeling der beroepsarbeid in de kringen van de Zwitserse landmeetkundigen. 1 Spoedig is een ledental van 500 bereikt, In een land als Zwitser land, waar zovele collega's in particulier verband werken, is dit resultaat een welgemeende gelukwens aan de vroegere en tegen woordige bestuurders waard. Het geschrift telt 140 blz. Portretten van de verenigingsvoor zitters Karl Schulthess -j\ Walter Ackermann, Jacob Knüssi, Paul Rüegg en Ernst Kocherhans brengen ons in nauwer contact met onze beroepsgenoten. Een interessant overzicht van de geschiedenis der voornaamste afdelingen is aan het slot opgenomen. De vereniging van Zwitserse landmeetkundigen VSVT is één van de jonste beroepsverenigingen in Zwitserland: in 1929 werd zij te Zürich opgericht. In September 1935 werd het reglement op het leerlingenwezen van kracht. De duur van de opleiding (leertijd) werd op 4 jaar gesteld. De theoretische kennis wordt bijgebracht in vakcursussen, door verschillende verenigingen op geodetisch gebied samen in stand gehouden. Deze cursussen zijn ondergebracht in de Gewerbeschule te Zürich, waar men door de aldaar gevestigde vakcursus van de landmeters vereniging ervaring had opgedaan. In Maart 1946 werd (in de nieuwe Weisungen) de titel Ver messungstechniker gewaarborgd. Overeenkomstig deze voorschriften van het Zwitserse Ministerie van Justitie en Politie betreffende „die Verwending des Personals bei Grundbuchvermessungen" vinden de staatsexamens elk jaar plaats. 190

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 26