Het is de verdienste van de vroege verbondsvoorzitter, collega Walter Ackermann, dat hij reeds vroeg inzag van hoe grote waarde een permanente samenwerking tussen Geometers en Ver- messungstechniker zou kunnen zijn. Die samenwerking is op ver schillende terreinen verzekerd. Het VSVT is een uitstekend georganiseerde beroepsvereniging. Hun jubileumboek is zeker geslaagd te noemen. Wij wensen de Zwitserse collega's van harte geluk met dit jubileum en hopen dat in de volgende 25 jaren hun wensen zullen worden vervuld. W.K. Huishoudrekeningen 1952, Uitgaven- en verbruiks- rekeningen van gezinnen van geschoolde handarbeiders en gezinnen van middelbare employé's en ambtenaren. N.V. Uitgeversmij W. de Haan te Urecht, postrek. 57071. Prijs f2.40. Zojuist is in het formaat van de uitgaven van het Centraal Bureau voor de Statistiek, bovenstaand geschrift verschenen. Na het nationaal budgetonderzoek, dat C.B.S. in 1951 heeft gehouden, werd in 1952 begonnen met een „doorlopend" budget onderzoek dat zich beperkt tot de twee maatschappelijke groepen, in de aanhef genoemd. De publicatie bevat een uitvoerige analyse van de uitgaven- en en verbruiksrekening en de daarin bestaande verschillen van en tussen de twee onderzochte groepen van gezinnen. De periode, waarop de gegevens in de onderhavige uitgave betrekking hebben, loopt van 1 Jan.31 Dec. 1952. Het blijkt wel, dat in de ge-enqueteerde groepen, weinig kadaster ambtenaren zijn opgenomen. In staat 2 vinden we nl. als post: „nevenstaande inkomsten uit thuiswerk voor derden". Voor de ge zinnen van geschoolde handarbeiders is hiervoor uitgetrokken f 56.voor middelbare employé's en ambtenaren f 137.—. Bij onze diensten zijn dergelijke neveninkomsten vrijwel onbekend. Aan onderhuur wordt door employé's en ambtenaren ruim twee maal zoveel ontvangen als door geschoolde handarbeiders (resp. gem. fll.— en f5.—). De post: inkomsten uit vermogen is bijzonder interessant: op een totaal aan gezinsinkomen van geschoolde handarbeiders (f4462. bedraagt dit f 1. bij de employé's en ambtenaren (f7510.—ge middeld f 20.—. Een nadere beschouwing van deze posten leert ons dat zowel het netto-voordeel van kostgangers en ontvangen onderhuur, als de nette-inkomsten van onroerende goederen, waardepapieren en rente van spaargelden bij de geschoolde handarbeiders kan worden verwaarloosd, terwijl deze als inkomstenbestanddeel ook bij de middelbare employé's en ambtenaren relatief zeer onbelangrijk is. 191

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 27