In nr 5 geeft verder H. Meier mededelingen over de politionele bescherming van de verzekeringen van belangrijke punten van de driehoeksmeting in Duitsland. In de 5de jrg. nrs 1 en 2, Januari/Februari en Maart/April 1954 behandelt G. Mulert van theoretische zijde bezien de meting van een eenvoudige lokale driehoeksmeting. Dit vakorgaan van de ttVerein der Ingenieure und Techniker des Vermessungswesens" bevatte in zijn laatstverschenen nr 4 van Juli/Aug. behalve de beschrijvingsbrief van de jaarvergadering op 18 Sept. a.s. aan boord van het Rijnschip „Deutscher Rhein" een oproep tot eenheid onder de vakgenoten, benevens het eerste artikel van Vermessungstechniker H. Scholz „Vom Vermessungs^ wesen im alten Agypten", waarin de oudste geschiedenisperiode van ons vak wordt beschreven. In de rubriek „Instrumentenschau" bespreekt de red. het Rechen- gerat Coorapid van de firma R. u. A. Rost in Weenen en de Zeiss-theodoliet Th 3. Op de laatste bladzijden volgen boekbesprekingen en verenigings- berichten. Het Tijdschrift der Nederlandse Heidemaatschappij no. 6 Juni 1954 bevat de rede van Dr Ir F. P. Mesu Veertig jaren cultuurtechniek", door de scheidende uitgesproken op de dag van zijn afscheid in de kring van de Centrale Cultuurtechnische Commissie te Utrecht. Behalve de inpolderingen, de ontwatering, de watertoevoer en verbetering en aanleg van ontsluitingswegen, herontginning enz. behandelt de auteur ook de herverkaveling en ruilverkaveling. Hieromtrent merkt hij op: „De her- en ruilverkaveling heb ik tot het laa'tst bewaard; dit is verreweg de belangrijkste cultuurtechnische maatregel geworden. Zij is daarom zo belangrijk, omdat zij een allround maatregel is in tegenstelling met de hiervoren genoemde, welke eenzijdig waren. Zij omvat niet alleen alle hiervoren genoemde cultuurtechnische maatregelen maar bovendien nog de bouw of verplaatsing van boerderijen, de aanleg van utiliteitswerken en de sanering der be drijven. Het begrip ruilverkaveling is in de loop der laatste decennia veel ruimer geworden dan de definitie zoals deze in het Ontwerp Wet op de Ruilverkaveling van het Nederlands Landbouw Comité werd aangegeven. Volgens Artikel 1 van dit Ontwerp werd onder ruilverkaveling verstaan „het ter bevordering van den landbouw naar een bepaald plan samenvoegen en vervolgens opnieuw in- deelen van gronden, al dan niet gepaard gaande met het aanleggen of verleggen van wegen en waterloopen". Wij mogen de Regering buitengewoon dankbaar zijn, dat deze definitie ondanks aandrang uit de Tweede Kamer nimmer in de 194

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 30