Wet is opgenomen. Ontginning en herontginning van gronden, het bouwen of verplaatsen van boerderijen, de aanleg van utiliteits- werken zouden dan niet tot de essentiële onderdelen van de ruilverkaveling kunnen worden gerekend. Het begrip voor ruil verkaveling is in ons land zeer laat en zeer moeizaam tot stand gekomen; wij kwamen in dat opzicht ver achteraan bij andere landen. Aan het heilige huisje van de eigendom mocht men niet aankomen, zelfs niet aan de verplaatsing of de beperking daarvan. Wij danken het aan de taaie vasthoudendheid van de Commissie Ontginning van het Nederlands Landbouw Comité en haar leden Löhnis, Westerdijk, Hoffmann. Boer, Schepel en anderen waarvan vooral de landmeter Boer een stuwende kracht was, dat de idee ruilverkaveling geleidelijk ingang heeft gevonden. De propaganda werd later overgenomen door de Nederlandsche Heidemaatschappij, die met steun van de Regering nog vóór de totstandkoming van de wet de voordelen van ruilverkaveling in de praktijk heeft aangetoond. Met de ruilverkaveling van de Ballumer Mieden op Ameland in 1915 werd de reeks geopend. Ook werd door de Nederlandsche Heidemaatschappij een onder zoek ingesteld naar de omvang van de behoefte aan ruilverkaveling. Buiten de Westelijke Provinciën kwam zij tot de conclusie dat ruim 500.000 hectaren ruilverkavelingsbehoeftig waren. Een nieuw onderzoek enkele jaren geleden door de Cultuur technische Dienst ingesteld kwam met inbegrip van het Westen tot 2 a 3 maal deze oppervlakte, al naarmate men de zeer urgente, urgente en minder urgente gebieden daarbij wilde betrekken. Hierbij werden echter de eisen, waaraan een behoorlijke verkave ling moest voldoen, aanzienlijk hoger gesteld dan ten tijde van het onderzoek der Nederlandsche Heidemaatschappij. Momenteel zijn 110 blokken met rond 78.000 ha gereed gekomen, 60 blokken met rond 156.000 ha in uitvoering (met inbegrip van de herverkavelingen) en 318 blokken met rond 450.000 ha aange vraagd en in voorbereiding. Hieruit blijkt wel welk een storm achtige ontwikkeling de ruilverkaveling de laatste jaren heeft gekregen. Behalve aan de propaganda door de consulenten moet dit vooral worden toegeschreven aan de goede uitvoering van de ruilverkavelingen door de plaatselijke commissies met de landmeters. Ruilverkavelingen propageren zichzelf en werken daardoor als een olievlek op haar omgeving. Helaas is de huidige capaciteit van de Kadastrale Ruilverkavelings- dienst en van de Cultuurtechnische Dienst en zijn de door de Regering toegestane gelden onvoldoende om het tempo van de ruilverkave lingen te versnellen. Bij een capaciteit van ongeveer 20.000 ha per jaar, zoals momenteel met moeite wordt bereikt, moet een aanvrage, wanneer geen prioriteit wordt verleend, meer dan 20 jaren blijven liggenalvorens zij in behandeling kan worden ge nomen. Zulks werkt voor de aanvragers ontmoedigend. Het zal 195

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 31