Berichten Congres Belgische Federatie van Kadasterpersoneel 199 Daartoe uitgenodigd door het Hoofdbestuur waren Secretaris en Redacteur als vertegenwoordigers aanwezig op het jaarcongres van de Federatie van het Perso neel van het Kadaster in België, onderdeel van het Kartel der Onafhankelijke Syndikaten van Openbare Diensten. De Algemene vergadering vond plaats in het .Strijdershuis" te Brugge, waar omstreeks 14.30 uur de voorzitter, de Heer R. Langouche, de goed bezochte bij eenkomst opende en in een stijlvolle rede van anderhalf uur een exposé gaf van de opvattingen, de acties en de verwachtingen. In even rad Frans vertelde daarna de Heer C. de Neuter, syndicale afgevaar digde bij het uitvoerend bestuur van meergenoemd Kartel en lid van de Departe mentale Commissie van Overleg over de besprekingen en resultaten in die Commissie. In vogelvlucht volgen hier enkele der wensen en acties. Het blijkt wel, dat er te veel tijdelijke ambtenaren zijn en dat deze ook de positie van de vastaangestelden ongunstig kunnen beïnvloeden. Men wenst, met alle respect voor de huidige methode van berekening der wedden en die der bevorderingen, een herziening van het bezoldigingsbesluit daar, waar onregelmatigheden in de toepassing aan het licht komen. Inzake het betaald verlof (onze vacantietoeslag) vraagt men te komen tot een uitkering van 34 der wedde met een minimum van 1000 Bfr 76, De nieuwe verlofregeling vermelden wij elders in dit Orgaan. De vakgenoten in België klagen er over, dat het overleg zo weinig resultaat oplevert. Met name geldt dit voor de toelagen en vergoedingen. Als succes is geboekt, dat bij K.B. van Februari 1954 het oude diploma van landmeter-deskundige thans als voldoende wordt beschouwd om in de 2e cate gorie te worden opgenomen. T.a.v. de positie der bakendragers werd weinig of niets bereikt. Omtrent de waardering van stagetijd vóór 2 April 1921 mag binnenkort een nieuw K.B. worden verwacht. De rang van Hoofdlandmeter-expert is ingesteld. Dit is een belangrijk besluit. De overgangsmaatregelen in het belang van de landmeters zijn echter onvol doende. Zo zijn aan de eisen voor benoembaarheid tot deze nieuwe functie toe gevoegd: differentiaal- en integraal rekenen en astronomie. Vooral de oudere candidaten voelen zich hierdoor ernstig gehandicapt en protesteren. Het is voor onze lezers belangwekkend te vernemen, dat men een signalement- staat eerst als ingevuld beschouwt, wanneer deze de handtekening van de beoordeelde draagt. Desgewenst kan betrokkene in beroep gaan bij een neutrale commissie. Het probleem van de „werkgemiddelden" (een kadastraal puntenstelsel) is ook nog niet opgelost. Er blijven wij zouden zeggen: natuurlijk vele bezwaren. Wat ons hierbij opviel, was, dat men ook van ambtenaarszijde niettemin over tuigd bleek van de onontbeerlijkheid van een puntenstelsel. Bij de waardebepaling van de vele werkonderdelen blijft men steeds op moeilijkheden stuiten. De operateurs (operateur is een landmetersrang) hebben een salarisschaal alsof zij doorlopen naar een hogere schaal. Dat is echter in de practijk niet het geval. Zij voelen zich achtergesteld. De bevorderingsexamens voor hoofdtekenaar en tekenaar verliepen niet naar wens. Gebrek aan scholingsmogelijkheden doen de Belgische kadasterambtenaren verlangen naar een moderne kadasterschool en men vroeg daarom naar ervarin gen, opgedaan in Frankrijk, Nederland en Zwitserland. Het kadaster heeft behoefte aan een behoorlijke opleiding. Een groep speciale technici, de commiezen-tekenaar, ontdekte dat zij van hun

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 35