worden begraven. Evenals in Egypte paste men op de slaaf een strengere straf toe dan op de meester. Bij de deliminatie van de Apollo-goederen zag men verscheidene personen binnen de grenzen van het heiligdom de grond bewerken als eigen. Zonder na te gaan, hoelang deze toestand reeds duurde en zonder zelfs hun goede trouw te onderzoeken, werden allen „verwijderd". Na een opneming van de heilige goederen van Dyonisius, in Athene, bleek eveneens dat een massa grond aan de goden moest worden teruggegeven; in het rapport van de commissieleden landmeter heet het, dat de grensstenen op verschillende plaatsen onder de aanslibbingen van de rivier waren verdwenen en dat men, om die terug te vinden, de oude staten moest raadplegen (Inscr. juridiques XII, 1). Ook hier bestonden dus eigendomsbewijzen. De belasting eisphora* Bij bestudering van de belastingheffing vindt men niets dat wijst op metingen op grote schaal ter controlering of ter onder steuning van aangiften der eigenaren. Het was blijkbaar een kapitaalheffing, evenals haar voorgangster een heffing op het product alleen. Evenmin is het bekend, dat men door bepaalde personen de oppervlakten liet meten. Slechts een klein fragment van een belastingboek(lijst) van Mytilini is bewaard gebleven. Naast de naam van de eigenaar komen er in voor de soort van eigendom, de oppervlakte en de ligging, een en ander in korte bewoordingen, aldus: Dionysios, zoon van Protagoras 4020 voet wijnstokken, te Acherdas. Het woord cijioydyeTaL, dat hier voorkomt, heft elke twijfel omtrent de bestemming van het document op. Het was de verklaring, welke een oorkonde vergezelde, die men overlegde aan het bureau voor onroerend goed. Volgens A. M. Andreades (A history of Greek public finances, vol. 1, p. 341, vertaald door C. N. Brown en uitgegeven door de Harvard University Press) was het verbazingwekkend, dat men in het oude Athene deze belasting zonder al te grote moeilijk heden kon innen, temeer waar het percentage reeds in 428 v. Chr. zeer hoog was. De auteur komt dan ook tot de conclusie, mede op grond van oude geschriften, dat er alleen omtrent de onroerende goederen voldoende controlemogelijkheden waren, doordat de demarchs „made the assissmentlists in each village" (zie bij Harpocration op drjiuaQXog). Hierdoor kon verificatie van gronden buiten de stad (Athene) gemakkelijk geschieden. In een groot aantal Griekse steden bestond een plaats, speciaal bestemd voor de bewaring soms ook alleen voor de inschrij- 172

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 8