W. KOOPMANS: Hoofdpunten van de ruilverlcavelingsprocedure in Frankrijk „La Reorganisation de la Propriété Foncière et le Remembrement" is in Frankrijk geregeld bij de wet van 9 Maart 1941. De wet biedt, zoals de naam reeds aanduidt, enerzijds een regeling van de eigendomsrechten op bepaalde gronden, anderzijds richtlijnen voor de „remembrement", de ruilverkaveling, zoals wij die kennen. Deze twee mogelijkheden kunnen evenwel in eenzelfde gebied naast elkaar toepassing vinden. In tegenstelling tot de „remembrement", de eigenlijke ruilver kaveling, welke radicaler en vollediger werkt, omvat de „réorga- nisation de la propriété foncière" een eenvoudige procedure, zij het ook van ingrijpende aard. Volgens deze laatste regeling kunnen uit percelen, welke langer dan twee jaar niet zijn geëxploiteerd en zijn verwaarloosd, kavels voor nieuwe bedrijven worden gevormd. De gronden, bestemd voor deze nieuwe kavels, worden onteigend. Deze kavels worden verkocht onder voorwaarde, dat de verkrijger zich verplicht daarop de nodige bedrijfsgebouwen te stichten, voor welke bouw een subsidie kan worden verstrekt tot maximaal de de helft der bouwkosten. Ook kunnen de kavels in gebruik worden gegeven, waarvoor een concessie wordt verstrekt. In dit geval geschiedt de oprichting der bedrijfsgebouwen van Staatswege, terwijl de gebruiker op bepaalde voorwaarden eigenaar dezer ge bouwen kan worden. Anderzijds kunnen deze niet geëxploiteerde of verlaten percelen ook bestemd worden voor bebossing en kunnen zij voor dit doel na eenvoudige verkaveling weder toegewezen worden aan de betrokken eigenaren. Voldoen die binnen een bepaalde tijd niet aan de voorwaarde van bebossing, dan worden de kavels onder toekenning van schadeloosstelling onteigend, toe gewezen aan de gemeente en komen zij onder beheer van het Staatsbosbedrijf. De „remembrement", de eigenlijke ruilverkaveling, behelst een meer omvattende en gedetailleerder regeling. Hier staat het beginsel voorop, dat de bedrijven zo mogelijk tot één kavel worden ge groepeerd, althans tot goed gegroepeerde kavels zo dicht mogelijk bij de bedrijfsgebouwen. Een toedeling van kavels, verder dan 3 km van de bedrijfsgebouwen, dient slechts bij uitzondering plaats te hebben. Bevinden de gronden zich verder dan 3 km van de bedrijfsgebouwen dan wordt als regel overgegaan tot bebossing of tot de oprichting van nieuwe bedrijven. Beide procedures kunnen worden aangevraagd door de eigenaren, de gebruikers of de betrokken Diensten. Deze aanvragen worden gericht tot de Hoofdingenieur van de „Genie Rural" (te vergelijken 234

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 26