ook ten aanzien van het plan van ruilverkaveling, in welk geval de provinciale commissie het plan kan wijzigen of ter herziening terugzenden aan de plaatselijke commissie. De bezwaren moeten schriftelijk worden ingediend, tenzij de voorzitter in speciale gevallen beslist, dat zij mondeling kunnen worden voorgebracht. Bij de behandeling van de bezwaren kan de provinciale commissie alle personen en instanties oproepen en horen, welke haar goeddunkt. De beslissingen van de provinciale commissie kunnen slechts worden aangevochten bij de „Conseil d'Etat" op grond van overschrijding van rechtsmacht, vormverzuim of wetsschennis. Zij wordt niet van geval tot geval benoemd, doch vormt een vast college teneinde een uniforme jurisprudentie te bevorderen, terwijl tevens haar deskundigheid is gewaarborgd. De plaatselijke commissie is belast met het verzamelen der ge gevens in zake de aard en de omvang der rechten, alsmede met de schatting en de waarde der percelen. Zij wordt geassisteerd door een of meer landmeters. Als waarde geldt niet de verkoop waarde, doch de schatting geschiedt uitsluitend op basis van het voortbrengend vermogen volgens een bepaalde classificatie. Deze schattingswaarde is geen absolute waarde, doch geldt slechts als onderlinge verhoudingswaarde. Voor bouwland worden als regel zes en voor weiland vier klassen aangenomen. Beplantingen, bomen, inzaai, bemesting, afrastering enz. worden als veranderlijke factoren afzonderlijk geschat en verrekend. Tevens gaat deze commissie na, welke wegen- en waterlopen kunnen vervallen, welke nieuwe moeten worden aangelegd en welke moeten worden gewijzigd en omgelegd. Ter uitvoering en tot onderhoud van deze wegen- en waterlopen, behalve voorzover deze in beheer en onderhoud bij de gemeenten komen, moet een „association foncière", een publiek rechtelijk lichaam, worden opgericht, waartoe alle eigenaren moeten toetreden. Deze corporatie wordt bestuurd door een bureau, het welk door de Prefect wordt samengesteld en waarin voor een periode van drie jaren zitting hebben de drie eigenaren-gebruikers, welke tevens deel uitmaken van de plaatselijke commissie. Voorts hebben daarin zitting de Burgemeester en de gedelegeerde van de Hoofdingenieur van de Cultuurtechnische Dienst. Terzake van uitvoering en onderhoud heeft dit bureau dezelfde rechten en ver plichtingen als de gemeenteraad ten opzichte van de door de gemeente uit te voeren werken. Dit bureau regelt de bijdragen der kosten dezer werken en slaat de kosten om over de kavels in verhouding tot het belang, dat elke eigenaar daarbij heeft. Met inachtneming van de bepaling van artikel 28 der wet en de bepalingen neergelegd in het decreet van 7 Januari 1942 gaan (de servituten uitgezonderd) de zakelijke rechten rustend op de 236

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 28