kolommen 1, 2, 3, 4 en 5 van het zo juist genoemde formulier V.l.y. wordt nu 2, 3, 1,4 en 5, waarbij we voor 5 een kolom moeten bijtrekken. De indeling van het polygoonformulier is trouwens dien stig te maken voor meer berekeningen, zoals bij snijpunten- en meetpuntenberekening, bij lokale driehoeksmeting, enz. Waarom geven we de voorkeur aan de basishoekenmethode als de coördinaten van A en B en de hoeken a en gegeven zijn? Een voudig omdat direct uit de gegevens, dus zonder berekening van het argument AB, de coördinaten van P bepaald kunnen worden. Controle op de uitkomst gaat heel eenvoudig door de berekening te herhalen met een der gegeven punten als gevraagde punt, en het andere gegeven punt te bepalen met gebruikmaking van de zo juist gevonden coördinaten als gegevens. De niet gebruikte coördinaten moeten op een zeer klein verschil na (dit veroorzaakt door afron ding) teruggevonden worden. Goede oplossingen ontvingen we van de heren J. J. Beijers, D. Blaauw, F. Blondel, A. Bosman, L. E. Hinrichs, J. H. Holsbrink, W. van Keppel, J. Kok, G. C. Maas, W. A. Marks, B. F. Osinga, C. Petersen, A. van Prooijen, G. Schuurman, A. van Wieringen en I. C. Zwartbol. Opgave IL Naar aanleiding van een vraag van de heer G. C. Maas te Delf- gaauw is het volgende vraagstuk ontstaan. In een driehoekig bouwterrein ABC moet een grens DE worden aangebracht, D op de zijde AC en E op de zijde BC, zodat de grenzen AD, DE en EB even lang zullen zijn. Gevraagd: le. de meetkundige constructie; 2e. de coördinaten van D en E als die van A, B en C gegeven zijn. A 1902,65 1683,04 B 1975,88 1589,85 C 1823,75 1491,14 Oplossingen kunnen vóór 22 December ingezonden worden aan Mej. C. A. C. Best, Conradkade 60, Den Haag. 245

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 37