Kaarttekenen 23 April 1954, 9.00-12.30 uur. In een waterpassing tussen twee peilmerken is een tussenpunt (spijker) opgenomen. De hoogte hiervan t.o.v. N.A.P. berekenen in millimeters nauwkeurig. Daarna een profiel berekenen waarin dezelfde spijker is opgenomen. Vervolgens het profiel kaarteren op schaal 1 200 en inkten en beschrijven volgens de aanduidingen op normblad N 449. Alleen van de markante punten de afstanden aangeven. Kaarttekenen23 April 1954, 13.30—16.00 uur. Van een gegeven schets, de Zeeuwse eilanden voorstellende, een goed getekend kaartbeeld op calqueerlinnen vervaardigen, geschikt voor reproductie. Voor het opwerken en beschrijven van de calque zijn aanwijzingen gegeven. Boekbespreking Ruilverkaveling door Ir L. H. Bouwman, Ingenieur bij de Cultuurtechnische Dienst. 2e druk, N.V. Uitgevers maatschappij W. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle, 1954. Prijs 2,(ingenaaid). De eerste druk van dit handige boekje, dat thans een omvang heeft van 80 blz., werd besproken in dit Orgaan, 9e jg., blz. 265. Het is zeker een bewijs van bijzondere waardering bij het publiek, dat de eerste druk zo spoedig was uitverkocht. De schrijver vond mede in het tot stand komen van een nieuwe Ruilverkavelingswet (de behandeling in de Eerste Kamer is aan staande en misschien bij het verschijnen van dit Orgaan reeds voor bij) en de in werking getreden wet op de Vervreemding van Land bouwgronden een gerede aanleiding om enkele hoofdstukken (IV en VII) grondig te wijzigen, terwijl de uitgave op verschillende plaatsen op de hoogte van de tijd is gebracht. Hoewel in zijn opzet onveranderd, heeft de bewerking wel een aanmerkelijke uitbreiding van de stof tot gevolg gehad. De kaart, waarnaar op blz. 22 is verwezen en waarop die gedeel ten van ons land voorkomen, welke voor ruilverkaveling in aan merking komen, zal worden nagezonden. Dit houdt verband met een onderzoek van de C.D. naar de ruilverkavelingsbehoeftige oppervlakte in Nederland, welk onderzoek nog voortduurt. De schrijver geeft in weinige bladzijden veel. Na een korte uit eenzetting van het begrip cultuurtechniek volgt een beknopte ge schiedenis van de winst en het verlies aan cultuurgrond. Hieruit 249

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 41