blijkt dat wij tot het jaar 2000 slechts 280 000 ha kunnen toevoegen aan de bestaande oppervlakte, terwijl het verlies zal bedragen 140 000 ha. Nodig zal zijn 500 000 ha. Het tekort moet worden opgeheven (of juister gezegd: verminderd) door rationalisatie en intensivering. Het voortbrengend vermogen van de cultuurgronden moet worden verhoogd. Behoefte aan een betere verkaveling van de grond is er aller wegen. De oorzaken van de slechte verkaveling zijn in het werkje duidelijk vermeld. Wij vonden goede voorbeelden van de zeer on doelmatige versnippering van cultuurgrond in ons land (blz. 20). Dat ruilverkaveling de oplossing is zal de lezer zeker begrijpen, als hij dit boekje heeft gelezen en daarbij tevens kennis nam van de ontwikkelingsgeschiedenis. Een goed verkaveld landbouwbedrijf biedt de voorwaarde om een bedrijfsvoering rationeel te doen ge schieden. De ruilverkaveling kan dat bewerken. Ondoelmatige splitsing zal dan ook zoveel mogelijk moeten worden tegengegaan. De voornaamste principes van de wijzigingen in het door de Tweede Kamer goedgekeurde ontwerp Wet Ruilverkaveling zijn in deze 2e druk gememoreerd. O.m. is een voor de pachters bevredi gende oplossing aanstaande. Er is een mogelijkheid geschapen om in daartoe aanleiding gevende gevallen een verpachter een andere pachter toe te wijzen. Voorzieningen zijn getroffen ter verkorting van de ruilverkavelingsprocedure. Die bekorting is van belang i.v.m. de neiging van sommige landgebruikers, om op het laatst minder zorg te besteden aan de percelen, welke zij kwijtraken. Verschillen de onderdelen van het werk (ook het opnemen van de ruilverkave lingsakte in de openbare registers) kunnen reeds geschieden voor dat de uitslag van gedingen van geldelijke verrekeningen bekend is. Dan noemt de nieuwe wet nog nadrukkelijk de verzorging van het landschap, de toewijzing onder bepaalde voorwaarden van kavels aan openbare lichamen en de aanleg van utiliteitswerken. De gang van zaken, zoals die thans bestaat bij een ruilverkave ling, is op een prettige wijze uiteengezet en de foto's, schema's en gekleurde kaarten zowel als voorstellingen van de toestanden vóór en na de bewerking geven ook de niet deskundige lezer veel waar devols. Hetgeen in .sprekende cijfers" wordt opgemerkt over de lawine van aanvragen, die ieder jaar binnenstroomt, over de noodzaak (en de wens van de autoriteiten) om de capaciteit thans ongeveer 15000 ha op te voeren tot 30000 a 40000 ha, ja, vrijwel de gehele inhoud van dit juist verschenen werk over de .allround cultuur technische maatregel", zoals de ruilverkaveling genoemd mag wor den, spreekt tot de belangstellende lezer. 250

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 42