aarde uitgezonden. Waarom? Omdat men in het buitenland op de hoogte is van hun prestaties. Landmeters en geodetische ingenieurs kunnen op hun terrein eveneens die prestaties leveren. Het buitenland weet dat niet of onvoldoende. Internationaal con tact kweekt goodwill en levert deviezen op! c. De problemen, waar het dienstvak mee worstelt, zijn dermate belangrijk en ingewikkeld, dat zij de gehele mens eisen, wil hij ze goed oplossen. Ter demonstratie even een opsomming, die wel niet volledig zal zijn, maar toch een indruk geeft: Technisch: fotogrammetrie, electronische metingen, optische af standmeting, reproductie-methoden, gebruik van kaartmateriaal. Juridisch: Positief of negatief kadaster, grensrecht (Prof. mr. C. H. F. Polak, hoogleraar administratief recht Rijksuniversiteit Leiden, erkende nog onlangs de grote moeilijkheden, die er op dit terrein liggen). Op het gebied van de tuilverkaveling Moderne methoden, versnelling, economie, vraagstuk van de drei gende overvleugeling door de cultuurtechnische dienst. De landmeters hebben nu blijkbaar de overtuiging, dat een eigen directie met een directeur-generaal van het kadaster aan het hoofd, die tevens insider is in de problemen, een zegen zou zijn voor de dienst en het dienstvak ook weer een gezicht zou geven in eigen land en daarbuiten. Een gezicht, dat hij thans hard bezig is te verliezen. Een middelbaar landmeetkundig technicum, In ,,de Ambtenaar" van 9 October jl. gaat de redactie in op enkele zinnen uit de memorie van toelichting op het ontwerp van wet Rijksbegroting 1955. v. D. zegt er het volgende: Er komt nu enige tekening in de kwestie van de middelbare toprang bij het kadaster. De voorstanders hiervan schijnen het pleit gewonnen te hebben. Verwacht mag worden, dat deze kwestie spoedig een punt van bespreking zal uitmaken in het georganiseerd overleg. Naar onze mening zou deze gelegenheid benut kunnen worden om te streven naar de instelling van een middelbaar landmeetkundig technicum. Deze gedachte is niet nieuw en uitvoerig ontwikkeld in het program van actie, dat in 1948 voor het kadasterpersoneel is opgesteld. Het Centraal Teken- en Opleidingsbureau te den Haag zou hiervoor benut kunnen worden. Ten behoeve van de taak van het personeel bij provincies, ge meenten, spoorwegen, etc., evenzeer als voor de opleiding tot tech nisch ambtenaar van het kadaster, zal ook onderwijs moeten wor- 258

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 50