toevallig is, dat kort na 1533 de Mechelse landmeter ook buiten Vlaanderen opdrachten verkreeg tot het maken van nauwkeurige kaarten van een uitgestrekt gebied. De Fries Jemme van Dokkum, geboren in 1508 en wetenschappelijk gevormd te Groningen en aan de hogeschool te Leuven, gaf in 1533 een boekje uit: Libellus de locorum describendorum ratione", waarin hij de grondslag neerlegde voor een soort triangulatie6). Het werkje verscheen terzelfdertijd in het Nederlands onder de titel „Een boecxken seer nut ende profijtelyck alle Geographiens leerende hoemen eenighe plaetsen beschryven ende het verschil oft distantie derselver meten salIn een reeds eerder in ons „Orgaan" verschenen artikel over Oud Nederlandse landmeters is door mij al gewezen op de omstandigheid, dat Jacob van Deventer bij het verrichten van veldwerkzaamheden voor de vervaardiging van een kaart van een uitgestrekt landsdeel als b.v. Gelderland gebruik maakte van de door Gemma Frisius aangewezen triangulatiemethode7). Uit de korte verslagen van de dagvaarten van de Staten 's Lands van Hollandt, bijgehouden door de landsadvocaat mr Aert van der Goes8) weten we, dat reeds in 1535 de naam van mr Jacob de landmeter zulk een goede klank had, dat de drager ervan namens de Staten werd gevraagd, een kaart te maken, van „de Lande Hollandt, daer inne stellende die Duynen, Meeren, Veenen, ende andere ten perfectste men mach, tot ten pale van den Lande toe, daer Hollant ende Waterlant anne paelt." In t Bildt? Onder de vele auteurs die zich met het werk van Jacob van Deventer hebben bezig gehouden, zijn er die meenden, dat Van Deventer in de jaren 1536 en 1537 door de Staten uit Den Haag was gezonden om de Bildtlanden te meten. Men vereenzelvigt dan „Jacob Camaicker" (Jacob de Kaartmaker) met „mr Jacop van Deuenter mr Caertenmaker, wonende tot Mechelen", doch ziet over het hoofd dat Camaicker in 1537 is overleden, eer hij nog „zijn register ofte bouck perfect ende pertinent opgemaict had- de" 9). Wel verrichtte van Deventer opmetingen in Het Bildt, gelijk hij dat in geheel het wijde Friese land deed, doch dat was eerst in 1545, toen hij als landmeter van Karei V een generale kaart van dit gewest moest maken10). Vele zijn de kaarten geweest, die door mr Jacob zijn getekend. In 1539 werd hem opgedragen te maken „een Carte opte cleyne voet van alle die polders" gelegen binnen het Heemraadschap van Delfland, compleet met alle molens en kaden, de watertochten en de kerken „op haer behoerlicke plaetse opte cleyne voet na volgen die proporcie van de groote voet" 11Blijkens een „Bouck van den behoeften van de Rekencamer in den Hage" werden aan Van Deventer de kosten betaald welke hij vóór 1543 had gede clareerd voor het maken van extra kaarten van Holland en van 213

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 5