Gelderland. Is het mogelijk dat deze kaarten, inzonderheid die van Gelderland, wellicht moesten worden gebruikt in de campagne tegen Gelre, waarmee Karei V in oorlog was? Later, in 1546 toen ook Gelderland in handen van Karei V was gevallen, werd de kaart in druk uitgegeven: „Die carte van tvermaarde hertooch- dom Gelrebescreven ende gemaect door bevel ende ten cos- ten van Keyserlycke Maiesteytgemeten ende gestelt nae rech ter aert der geographien. Maer soe wat plaetsen dit teyke Q niet en hebben, dieselve en sijn soe volcomen ende sekerlijck niet geset als dander, omdat men overall niet soe vrylycke die metinge heeft moeghen ghebruijckenDit laatste zeer waarschijnlijk er op doelende dat op door Gelre's leger bezette plaatsen en in onover zichtelijk bosgebied geen driehoeksmeting kon worden verricht. Toen omstreeks 1545 voor de Hollandse Staten een proces ge voerd werd over het stapelrecht van Dordrecht, was het „mr Jacob van Deventer geographus ofte chartmakerdie een kaart moest maken van de zeegaten, welke men in die dagen vanuit de Noord zee kon inzeilen 12Ook in Zeeland zou hij emplooi vinden, want voor de regering maakte hij een nauwkeurige plattegrond van dit aan eiland zo rijke en lastig op te meten gewest 13 Grootse opdracht. Had Jacob van Deventer in een tijd van ongeveer tien jaren zijn opdrachtgevers bruikbare kaarten verstrekt van een gebied dat bijna geheel Nederland en Vlaanderen en een stuk van Duits land omvatte, de meest grootse opdracht kreeg hij van Philips de Tweede, nog vóór diens vertrek naar Spanje in 1559, nl. te „visi ter, mesurer et desseigner toutes les villes de noz pays de par dega, aussy les rivières et villaiges circumvoisins, semblablement les passaiges on destroictz des frontières, et le tout rédiger en cinq livres contenant pourtraict des chascune province, et aprèz démonstration des chascune ville particulière" 14Waren de raadslieden van de Koning, die Philips II wellicht tot deze op dracht hadden opgewekt, reeds zó vooruitziende dat zij de latente onrust in de Nederlanden al voorvoelden en aan de regerings getrouwe legers in de toekomst een goede kaart in handen wilden geven? Het is, gezien de correspondentie die voor het nageslacht over de stedenplattegronden van Van Deventer is bewaard ge bleven, zeer wel mogelijk dat toen reeds het gemis aan militaire kaarten werd gevoeld. Twintig jaar later bleek dit gemis nóg sterker en ook de Hollanders-zelf voelden het. Bij het ontzet van Leiden bv. moest de vloot van Boisot eerst dagenlang zonder succes bij het dorp Zoetermeer zoeken naar een vaarweg, tot men er toevallig achter kwam, dat de passage tussen Zegwaard en Benthuizen in alle opzichten gunstiger was 15Zo zou het ook de Spanjaarden vergaan. Dat het doel van de opdrachtgevers achter 214

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 6