jaar. Ik acht dit te meer verontrustend, omdat het Nederlandse Kadaster nog steeds de naam heeft een belangrijke bijdrage te leveren tot de rechtszekerheid van de grondeigendom. Deze achterstand zal blijven groeien, wanneer de personeelsfor matie bij deze dienst niet op korte termijn wordt aangepast aan de behoefte van de dienst. Meer landmeters en tekenaars zullen moe ten worden aangetrokken, terwijl de invoering van volledig middel bare krachten in de personeelsformatie reeds is bepleit. Vindt de omstandigheid, dat niet meer geodetische ingenieurs zich aanmelden voor de betrekking van landmeter van het kadaster, niet ook haar oorzaak in de onbevredigende doorstroming naar hogere rangen bij de kadastrale dienst? Thans zijn 57 hoofdland meters in functie. Op de begroting-1955 worden gelden beschikbaar gesteld voor uitbreiding van het aantal tot 115. Ik neem aan, dat de afdeling Kadaster en Hypotheken van het Departement van Finan ciën reeds enkele keren landmeters 1ste klasse voor bevordering tot hoofdlandmeter voordroeg, maar de benoeming bleef tot nu toe uit. Ik weet niet waarom; er zal wel een zekere bedoeling achter hebben gezeten, maar dit wekt in het korps landmeters groeiende ontevredenheid. Het valt ook op ik heb daaromtrent een zeer interessant staatje gezien dat vele hoofdinspecteurs-titulair bij de belastingdienst in deze rang worden benoemd, wanneer zij 35 of 36 jaar oud zijn. Dat is tenminste meestal wel het geval. De hoofdlandmeters, eveneens tot de Belastingdienst behorend, zijn thans allen boven de 50 jaar, een levenstijdperk, waarin de grootste gezinsuitgaven achter de rug zijn. Waarom, vraagt men zich in landmeterskringen af, wordt voor het technisch werk niet de functie-bouw aanvaard van de Rijks waterstaat, zodat ook de rang van hoofdlandmeter A wordt inge voerd voor de hoofden van de grotere bureaux, wier salariëring nu gelijk is aan die van de oudere aan hen toegevoegde hoofdland meters? Dat het hoofd van de afdeling, de inspecteur van het Kadaster en de Hypotheken, in salaris gelijk is gesteld met de ingenieurs verificateur, wordt algemeen gezien als een miskenning van deze kadastrale functie. Een verklaring voor de verontrustende achterstand in het werk en voor het onbevredigende personeelsbeleid meen ik te hebben gevonden in de plaats, die het Kadaster en de Hypotheken tot nu toe aan het Departement bleef toegewezen als onderdeel van de belastingdienst. Een eeuw geleden was deze plaats waarschijnlijk verantwoord, het dienstvak van Kadaster en Hypotheken was toen globaal voor 80 pet. fiscaal, terwijl het verder andere belangen diende. Deze getallen dienen thans geheel gewijzigd te worden. Prof. 12

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 14