Polak stelde in een rede, gehouden op het 14de Congres van de Nederlandse Landmeetkundige Federatie te Rotterdam op 10 Juni 1954, de vraag: „Zou morgen de grondbelasting worden afge schaft, dan zou niemand er aan denken het kadaster eveneens af te schaffen". Slechts voor ca. 10 is het kadaster nog fiscaal, voor 90 dient het andere belangen. Ik noem de bitter nodige hermetingen om de maatschappij van betrouwbare kaarten te voorzien en de werkzaamheden bij ruilver kavelingen om de rechten en vorderingen van de belanghebbenden te verzekeren en te honoreren. Door het lid van de Eerste Kamer A. Roebroek zijn over het werk van de landmeters en dit geldt voor het gehele kadaster- personeel zeer waarderende woorden gesproken in November van dit jaar bij de behandeling van de nieuwe Ruilverkavelingswet. De bijhoudingsdienst van de Rijksdriehoeksmeting ressorteert onder de afdeling Kadaster en Hypotheken. De opleiding van tekenaars wordt verzorgd door het Centraal Teken- en Opleidingsbureau te Den Haag. Het is niet te verwonderen, en men mag het deze ook niet ver wijten, dat de leiding van de belastingdienst niet deskundig is op dit bij uitstek technisch terrein en dat haar belangstelling hiervoor slechts zeer beperkt is. Waarom zo vraag ik mij af dan thans niet de organisatie aangepast aan de omstandigheden van deze tijd, door de afdeling Kadaster en Hypotheken los te maken van de belastingdienst en tot een zelfstandig onderdeel van het Departement van Finan ciën gemaakt? Het kadaster en de hypotheekbewaring hebben er dringend be hoefte aan, dat zij hun taak in de maatschappij naar behoren kun nen uitoefenen, de achterstand in de grondadministratie kunnen inhalen en aan de planologische eisen die gesteld worden, met moderne hulpmiddelen binnen niet te lange tijd zullen kunnen vol doen. Hiervoor zijn naar mijn overtuiging nodig: 1°. een zelfstandig dienstvak hypotheken en kadaster, los van de belastingdienst; 2°. een logische opbouw van de personeelsformatie; 3°. sterke uitbreiding van personeel om de ontoelaatbare achter stand in te halen en deze in de toekomst te voorkomen; 4.° een moderne outillage van de dienst om door de noodzake lijke vernieuwingen van kaarten en registers aan de eisen te kun nen voldoen, die de moderne maatschappij aan een goed kadaster stelt. Hierbij wordt in het bijzonder gedacht aan een moderne foto- grammetrische installatie in eigen beheer, daar de fotogrammetrie thans de meest moderne meetmethode is. De stelling, dat de hypotheekkantoren veel meer bij de belas- 13

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 15