worden getroffen. In de eerste plaats zal er een voorziening dienen te worden getroffen op het gebied van de recrutering van de hoofd ambtenaren bij het kadaster, dus wat de landmeters betreft. Er bestaat op het ogenblik geen voldoende belangstelling voor de studie voor geodetisch ingenieur te Delft en dat is een van de redenen, waardoor de recrutering van hoofdambtenaren bij het kadaster niet goed loopt. Een eerste maatregel om een goede perso neelsvoorziening te bevorderen, zou moeten zijn, dat worden ge creëerd, laat ik zeggen, surnumerairs van het kadaster, d.w.z. dat degenen, die studeren in Delft voor geodetisch ingenieur en voor bestemd zijn om bij het kadaster te komen, een toelage zullen ge nieten, die ongeveer of geheel overeenkomt met de toelage, die te dien aanzien aan de Rijksbelastingacademie geldt. Op deze wijze zal er een prikkel ontstaan om een aantal studenten er toe te krij gen deze studie te gaan volgen. In de tweede plaats meen ik, dat het mogelijk is bij het kadaster een zekere verschuiving van arbeid van de landmeters tot stand te brengen in de richting van middelbaar personeel, zij het dan niet van middelbaar personeel, zoals het thans is opgeleidIk wil daar- mede geenszins zeggen, dat het personeel, dat thans zijn taak in dit opzicht doet, die taak niet goed zou doen, maar om een verdere verschuiving van werk naar middelbaar personeel te bewerkstelli gen, zal er een bredere opleiding moeten worden geschapen, en wel op tweeërlei wijzeIn de eerste plaats door de mogelijkheid te scheppen, dat afgestudeerden van de middelbaar technische school worden aangetrokken, en in de tweede plaats door het huidige per soneel, tekenaars en landmeetkundige ambtenaren, een bredere opleiding te laten volgen, die hen in staat zal stellen om, zij het onder leiding van de landmeter, werk te doen, dat zij tot dusverre niet hebben kunnen doen. Dit zal met zich meebrengen, dat er een dienovereenkomstig rangenstelsel voor het middelbare personeel moet worden gecreëerd. Ik meen, dat op deze wijze een toestand kan worden verkregen, waarbij de regel wordt gevolgd, aan welks bestaan op het Departement van Financiën de geachte afgevaardig de de heer Peschar twijfelt, de regel namelijk, dat wat door middel bare ambtenaren kan worden verricht niet door hogere ambtenaren dient te worden gedaan, terwijl de nauwkeurigheid van het werk niet mag worden aangetast. Ik kan mij met deze regel verenigen en meen, dat op deze wijze de mogelijkheid tot het volgen van die regel zal worden geopend. Ik meen, dat als derde maatregel inderdaad een betere promotie regeling voor landmeters verantwoord is. Ik heb mij te dien aan zien, evenals met betrekking tot de vorige punten, in verbinding gesteld met de Minister van Binnenlandse Zaken, die deze zaak uit een oogpunt van algemene personeelspolitiek bekijkt. Op het ogenblik worden alleen de hoofden van de grotere bureaux van de Landmeetkundige Dienst en bij wijze van overgangsmaatregel ook 15

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 17