enkele andere landmeters tot hoofdlandmeter benoemd. Ik meen, dat wij hier en ook in ander opzicht verder moeten gaan. Ik denk aan de creatie van de rang van hoofdlandmeter A. Deze twee laatste punten hangen nauw samen. Wanneer men de rang hoofd landmeter A heeft geschapen en een hoofd van een groot bureau tot die rang heeft bevorderd, dan zal men het evenwicht tussen de rangen dienen te handhaven door de daarop volgende groep tot hoofdlandmeter te bevorderen. Dit moet naar mijn mening dan ook gebeuren. Ik hoop ik heb mij over de verschillende punten met de Minister van Binnenlandse Zaken in verbinding gesteld dat een en ander spoedig tot stand zal kunnen komen. De vertraging, die hier is ontstaan, hangt eigenlijk samen met het probleem, of er een rang hoofdlandmeter A moet worden geschapen. Dit heeft de benoeming van een aantal landmeters tot hoofdlandmeter ver traagd. In deze gevallen de geachte afgevaardigde de heer Engelbertink heeft deze kwestie ter sprake gebracht zou inder daad de benoeming van landmeters tot hoofdlandmeter ik neem nu aan, dat inderdaad de rang van hoofdlandmeter A zal wor den gecreëerd met enige terugwerkende kracht moeten worden verleend. Ik geloof, dat, wanneer deze maatregelen zullen worden getroffen, een betere recrutering van landmeters en het middelbare personeel zal kunnen plaats hebben en dat dan vlotter zal kunnen worden gewerkt, zonder dat aan de nauwkeurigheid van het werk afbreuk wordt gedaan. Ik hecht aan dit actuele punt meer dan aan een ander punt, dat ter sprake is gebracht, te weten de vraag, of het al dan niet goed is de Landmeetkundige Dienst, zoals men het heeft geformuleerd, in te bouwen in de belastingdienst. Ik geloof toch, dat hier een misverstand bestaat. Wij moeten bij deze kwestie wel een goed onderscheid maken tussen de tech nische landmeetkundige dienst aan de ene kant er\ de kantoren van de hypotheken en het kadaster aan de andere kant. Ik zou er op willen wijzen, dat men toch niet kan zeggen, dat die technische dienst is opgebouwd in de belastingdienst. Alleen aan de top van het Departement van Financiën is er iemand, nl. de directeur-gene raal van de belastingen, dus een Departementsambtenaar, waar het kadaster mee te maken heeft. Dat is dus eigenlijk de eerste functionaris, die belastingen onder zich heeft, waar het kadaster hiërachisch mee te maken heeft. Maar in de verdere organisatie is die technische dienst, de landmeetkundige bureaux en de inge nieurs-verificateur, buiten de belastingdienst gehouden. Een tweede punt, maar daar is meer reden voor, is, dat de kantoren van de hypotheken en het kadaster de enige bureaux zijn, die wel in de organisatie van de belastingdienst zitten; de kantoren hebben veel intensiever met de belastingdienst te maken dan de technische dienst. Ik geef toe, dat de band in de loop der jaren losser is ge- 16

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 18