dastre et les cartes de Suisse et leur bases géodésiques", „les ser vices publics". Een korte bibliografie is aan het slot opgenomen. In zijn bespreking over de examens merkt de auteur terecht op, dat een goede juridische vorming voor de landmeter even nood zakelijk is als zijn geodetische ontwikkeling en dat verschillende landen dat onderdeel helaas verwaarlozen. Hetzelfde geldt trou wens in zekere mate voor de overige ambtenaren van het dienstvak. Een belangrijke groep in het Zwitserse kadaster vormen de tekenaars en de landmeetkundigen, die grotendeels in particuliere dienst zijn, maar door federale voorschriften worden beschermd. De samensteller heeft waardevol materiaal verzameld. Hoewel onze voorkeur uitgaat naar de wijze, waarop de studies over de landmeter in Frankrijk en Duitsland zijn verzorgd, bevelen wij aandachtige lezing van dit nieuwe geschrift in de serie gaarne aan, omdat het de kennis omtrent vakaangelegenheden uitbreidt en omdat, zoals uit verschillende berichten blijkt, de auteur zich veel moeite heeft getroost, zijn gegevens door bevoegde beoor delaars uit de betrokken landen te laten verifiëren. Het in October van het vorig jaar door dezelfde schrijver uit gegeven boek „Le statut de Tarpenteur-géomètre au Canada" is wel een zeer uitvoerige weergave van de bijzonderheden van het landmetersambt aldaar. In de inleiding zegt de schrijver dat zijn doel verder reikt dan het leveren van een beschrijving van de organisatie. Hij wenst de lezer tevens een inzicht te geven in de wettelijke bepalingen op de grondeigendom en deze te laten oordelen, of niet Canada in dit opzicht als voorbeeld kan dienen van een Staat, die de land meter de mogelijkheid biedt om een zo breed mogelijk werkterrein te bestrijken en hem in de uitoefening van zijn ambt uitstekend beschermt (dans chaque province, elles organisent la protection de la profession d'un bout a l'autre de la carrière). Om de tekst beter te kunnen begrijpen is ter behoeve van de lezers een lijst van vaktermen met verklaring bijgevoegd. Dat is zeker niet overbodig. In het eerste hoofdstuk vinden we een overzicht van de indeling van Canada en de voornaamste wetten. Daarna worden achter eenvolgens behandeld de examens en de opleiding voor alle provincies verschillend de geodetische werkzaamheden, de tarieven, de werkmethoden, de wettelijke basis voor het Kadaster en het instrumentarium. Onder de methoden memoreert de samen steller de Shoran-methode (E.: short range), volgens welke men langs electronische weg de afstanden bepaalt van punten, die meer dan 225 mijlen verwijderd zijn. Zonder toepassing van de Shoran- 25

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 27