methode, waarmee een nauwkeurigheid van een driehoeksmeting van de 2e orde wordt bereikt, zou het zeker nog tientallen jaren duren, voordat de driehoeksmeting van het Dominion gereed zou zijn gekomen. De grondeigendom en de wijze, waarop die wordt beschermd, de beroepsverenigingen en de publieke diensten m.b.t. ons onder werp vormen de inhoud van de volgende hoofdstukken. Een korte bibliografie sluit het geschrift van 148 blz. af. Blijkens de statistiek op blz. 32 zouden in geheel Canada 925 provinciale arpenteurs-géomètres of landsurveyors werken, voor namelijk in Quebec (234 in 1952), Ontario (376 in 1953) en Brits Columbia (173 in 1953). Naast deze zijn er dan nog in Yukon 30 federale landmeters en 129 Dominion topographical surveyors en andere ambtenaren. In de kadastrale administratie en documentatie werken natuur lijk een groter aantal personen. Deze aantallen zijn helaas niet genoemd. Er zijn evenzeer particuliere- als overheidslandmeters. (Het aan tal inwoners is ca. 14 millioen, de oppervlakte 10 millioen km2.) Het aantal landmeters is niet beperkt. De particuliere landmeters hebben geen aangewezen standplaats. Ze kunnen zelfs werken in meer dan een provincie. In Quebec moet de landmeter, die in de practijk gaat, 21 jaar oud zijn, en minstens 16 jaar, als hij zijn studie begint Vier leer jaren zijn in het algemeen verplicht. Bij de aanvaarding van het ambt moet een eed worden afgelegd. Het bezit van bepaalde uni versitaire graden geeft het recht de leertijd tot een jaar te bekorten. Er zijn in Canada geen speciale landmetersscholen, noch is er enige officiële opleiding met uitzondering dan van Quebec, waar men sedert 1907 in de universiteit Laval een school voor land meetkunde en bosbouw bezit. Een vergelijking met de Europese kadasters gaat niet geheel op. Men is in Canada begonnen met een schone lei: de Staat was eigenaar en gaf grond uit, terwijl men in Europa begon met tien duizenden grondeigenaren en met grondrechten, welke reeds zeer lang bestonden. Een perceelsgewijs kadaster naar Nederlandse begrippen vindt men er niet. Wel zijn daar de bureaux van depot der akten en mutaties van onroerend goed, ook van overdrachten van de Staat aan particulieren. De arbeid, de eed en het loon van de landmetersassistenten of meetarbeiders (chaïneurs of portes-chames) en de zorg voor de meetbanden etc. is wettelijk geregeld. De federale wet, Dominion Lands surveys Act van 1908 is in 1951 ingetrokken en daarvoor in de plaats kwam de Loi sur 26

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 28