l'arpentage des terres du Canada. Deze wet geeft de federale landmeter o.m. het recht de particuliere eigendommen te betreden, terwijl ieder, die hem bij zijn werk molesteert of zijn werk ver hindert, wordt gestraft met boeten of met gevangenisstraf tot ten hoogste twee maanden. De verdeling van het land in rechthoeken is interessant. Omtrent de vermoedelijke oorsprong van dit gebruik schreven wij in dit Orgaan, 9e jg., blz. 72. Elke township is in 36 delen (sections) van ca. een vierkante mijl verdeeld. De townships worden Oost- West begrensd door de meridianen, Noord-Zuid door de paral lellen. Elke section" is onderverdeeld in 4 stukken van ca. 160 acres. Alle blokken zijn in volgorde genummerd. Tussen de blok ken lopen de rechte wegen. In art. 41 van de ,,Loi sur l'arpen- tagezijn de grenskenmerken precies omschreven, evenals de wijze van plaatsing. Elke provincie kent eigen wetten op de landmeting en op de deponering en bewaring van kadastrale gegevens. Van dezelfde schrijver verscheen reeds eerder „Le géomètre au Congo beige". Al deze studies hebben een enorme hoeveelheid voorbereidend werk geëist. De samensteller heeft ons met het ver zamelen en rangschikken van de vele en waardevolle gegevens zeer verplicht. Wij wensen hem een groot debiet. De Franse tekst maakt dit zeker eerder mogelijk. W. K. Losbladige Uitgave van de tekst der Pensioenwet 1922, 10e druk, November 1954. Uitgave N. Samsom N.V., Alphen aan den Rijn. Ringband. Prijs 8.90. Voor belangstellenden is deze uitgave van de Pensioenwet 1922 een prettige uitgave. Omdat de voor ambtenaren zo belangrijke wet dikwijls wordt gewijzigd en aangevuld, zeker ook in de nabije toekomst, lijkt ons het losbladige systeem zeer aan te bevelen. De uitvoeringsvoorschriften vindt men er bijeen op papier formaat 10,3 X 14,7 cm, welk formaat (A 6) hetzelfde is als dat van verschillende andere losbladige publicaties. Wet en besluiten zijn in de witranden naast de tekst van nuttige aantekeningen voorzien. Al met al een vrijwel volledige inlich tingenbron op pensioengebied. W. K. Bij de Nederlandsche Uitgeversmaatschappij N.V. te Leiden (Breestraat 117, Giro 346385) is in voorbereiding de uitgave „De ruilverkavelingswet en haar toepassing", met wettekst, door Ir A. Govers, hoofd van de dienst Ruilverkaveling te Utrecht. De prijs zal bedragen 2.25 gebrocheerd. Bestellingen worden reeds thans aangenomen. 27

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 29