heden, de archiefbehandeling, de adviezen omtrent de inrichting van een behoorlijk instrumentarium, inrichting en bijhouding van een modern kaartarchief en het nut van uitgebreide toepassing der reprografie is een nauwkeurige bestudering waard. Tot de middelen, die de instelling van gemeentelijke landmeet kundige diensten kunnen stimuleren rekent de commissie, behalve dan regelmatige publicaties in vakbladen, de bezoeken door ge meentelijke autoriteiten aan goed-functionnerende landmeetkun dige diensten in grote gemeenten. Zij acht het een verheugend ver schijnsel, dat de M.T.S. voor de Bouwkunde te Utrecht een 4-j. leergang voor de landmeetkunde instelde en wenst, dat een deel van deze M.T.S.-ers hun practijkjaar doorbrengt bij bestaande gemeentelijke landbouwkundige diensten. Het rapport kan tegen betaling van 1.25 per exemplaar wor den aangevraagd bij de penningmeester G. D. de Beurs, Zocher- straat 77 I, Amsterdam-W., Postrekening 551760 t.n.v. de Ver eniging van Landmeetkundigen. 2e reprografische studiedag te Utrecht* Het Nederlands Genootschap voor Documentreproductie, het Nederlands Instituut voor Documentatie en Registratuur en het Nederlands Instituut voor Efficiency belegden in December j.l. de 2e gemeenschappelijke reprografische studiedag te Utrecht. Nadat Mr H. van Leeuwen de bijeenkomst had geopend, spraken achtereenvolgens de heer Ph. F. Ruych, referendaris van de ge meente Breda, over de reprografie als deel der overheids-admini- stratie, de Heer H. Bodewes, verbonden aan de Koninklijke Neder landse Zoutindustrie te Hengelo over de betekenis van de repro grafie bij het archief- en correspondentiebeheer van fabrieks- bedrijven en de Heer G. Leeflang, van de dagbladgroep ,,De Rotterdammer" over dagbladdocumentatie en reprografie. Uit deze lezingen en de daarop volgende discussies is wel ge bleken, dat de reprografie bij vele overheidsinstellingen een onmis bare schakel is geworden in de keten van administratieve werk zaamheden en dat verschillende bezwaren van wettelijke aard nodig moeten worden weggenomen, om een bredere toepassing mogelijk te maken. Het industriële bedrijf kan, evenals de overheid, reeds thans keuze maken uit een grote verscheidenheid van ter beschikking staande apparaten voor documentatiereproductie. Laat men hier van volledig gebruik maken! Voor ruimtebesparing zal men toch op den duur op de nieuwste methoden moeten overschakelen. Het dagbladbedrijf vraagt in de eerste plaats: snel handelen. Het classificatie- en opbergsysteem moet zijn aangepast aan de journalistieke behoeften. Bij de onbeperkte hoeveelheid van ge gevens en het steeds groeiende aantal historische naslagwerken, 38

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 40