als voorbeeld, dan was eenmaal de civiel-ingenieur de universele geest die alle mogelijke problemen van de metingen van de rivier- kaart af tot de bouw van kunstwerken en beheersproblemen toe, achtereenvolgens onder de knie behoorde te krijgen. Zijn loopbaan voerde hem door een maximum aan variëteiten van werkzaamheden in deze dienst. Voor een bepaalde categorie geldt dit nog enigermate, maar daarnaast heeft men speciale diensten zien ontstaan voor zeer gespecialiseerde onderwerpen, waarvoor een wetenschappelijke scholing van een verregaande specialisatie noodzakelijk was. Het is nu eenmaal zo, dat indien een bepaalde categorie zich met moeite in een ervaring van enige jaren een bepaalde kennis heeft eigen ge maakt en zich heeft bekwaamd voor het vervullen van een bepaalde taak, men het in een dienst geleidelijk aan als een verlies gaat beschouwen, indien men een dergelijke figuur dan nu in de toe komst voor iets gaat gebruiken, dat met zijn speciale training niet het minste verband meer houdt. Naarmate de opleiding langer duurt, naarmate de wetenschappelijke problemen meer studie ver eisen. ziet men automatisch het specialisme in elk dienstvak toe nemen. Slechts daar, waar men op het handwerksniveau blijft staan of zelfs omgekeerd de manipulaties bij de uitvoering tracht te ver eenvoudigen, zal deze tendenz niet werkzaam zijn. Waar men het werk als het ware versimpeld heeft tot eenvoudige handgrepen, die weinig vooroefening verlangen, is van specialisatie geen sprake en werkt men nu met ongeschoolde of nauwelijks geschoolde krachten. Ook in ons vak is op het ogenblik dit verschijnsel op sommige punten duidelijk zichtbaar. Indien ik denk aan het Institut Géo- graphique National in Parijs, waar men enerzijds in de fotogram- metrische afdeling een uitstekende research afdeling van specialis ten bezit, en in deze sectie de leiding is toevertrouwd aan sterk gespecialiseerde en ervaren fotogrammeters-topografen ziet men aan de andere zijde aan de instrumenten meisjes werken, die in slechts enkele weken hun opleiding voor dit werk ontvangen. Zij zijn het die de kostbare stereotopografen bedienen. Aan de ene zijde de technici, die gespecialiseerd zijn en naar een hoger niveau gaan, aan de andere zijde een gedeelte van het werk, dat gespecia liseerd is in de richting van de ongeschoolde arbeider. Het moge waar zijn, dat ik in ons vak geen tweede voorbeeld weet, waarin deze tendenz zo duidelijk gemanifesteerd is, het neemt niet weg, dat zeer in het algemeen gesproken de landmeetkunde en de geodesie aan ditzelfde proces onderworpen zijn. Ook het gewone landmeetkundige werk. Dit voorbeeld is er een van de specialisatie en de differentiatie binnen de sfeer van de landmeetkunde zelf maar in ons betoog is nog belangrijker de landmeetkundige specia lisatie, die plaats vindt binnen de technische diensten van overheid en grote bedrijven, waardoor het landmeetkundige werk als het ware zelve tot een specialisme wordt en afgesplitst wordt van andere technische functies. Het resultaat van het landmeetkundige 53

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 11