werk van speciale organisaties wordt als het ware door de tech nische diensten gebruikt als een afgewerkt product. Men levert een product en de enige eis, die aan de ontvangende diensten moet worden gesteld is, dat zij althans de taal van de landmeetkundige wereld nog in zoverre verstaan, dat zij in staat zijn met de ontvan gen resultaten op de juiste wijze te werken. Niet zoals ik het in 1931 noemde: de levering van een gasfabriek aan een gemeente waarbij niemand met een gasfabriek kan omgaan, zodat het afge leverde product meestal ongebruikt terzijde wordt geschoven of dat er een ongeluk mee wordt gemaakt. Dat immers is de ervaring, die ik in de jaren tussen 20 en 30 heb opgedaan met de aflevering van landmeetkundig werk aan gemeenten, waarin men niet beschikte over de staf die op de juiste wijze met dit resultaat kon werken. Bij de Rijkswaterstaat ziet men, dat b.v. binnen de ingenieurs wereld de landmeetkundige specialisatie een differentiatie van per soneel te zien geeft. Naast de ingenieur van de waterstaat staat thans de ingenieur van de Meetkundige dienst. Naast de technisch ambtenaar van het arrondissement de landmeetkundig ambtenaar van de Meetkundige Dienst. Toch moet de situatie als met die gasfabriek worden voorkomen. Dat betekent, dat dit gehele proces van specialisatie en differentiatie ook moet ingrijpen in de vraag stukken van de opleiding. Het is onjuist te menen, dat, nu de civiel-ingenieur eigenlijk zelf binnen de Nederlandse grenzen althans nauwelijks meer voor de uitvoering van landmeetkundig werk wordt geplaatst en ook zelfs de MTSer dit nog bij uitzon dering in Waterstaatsdienst zelf heeft uit te voeren, en ook in gemeenten in steeds mindere mate, dit nu zou betekenen, dat de landmeetkunde op de MTS in betekenis zou dalen. Wie op dat standpunt staat, werkt mee aan de situatie, waarbij een uitstekend kaartwerk, afgeleverd aan de technische dienst die geen inzicht heeft op dit gebied, functionneert als een gasfabriek, die afge leverd wordt aan een gemeente zonder bekwaam bedienend per soneel. Hoogstens kan men zeggen, dat in de opleiding een accent verschuiving plaats vindt. Belangrijker vaak dan de wetenschap hoe men een Snelliuspunt vereffent, is voor deze categorie van mensen de kennis omtrent de waarde en vooral de kennis omtrent de verwerking van bepaalde kartografische gegevens. De vraag hoe de landmeetkunde functionneert in een gemeente en in een water- staatsdiensthetzij Rijk of Provincieis in dit opzicht minstens even belangrijk geworden als de nodige kennis om de landmeetkundige manipulaties zelfstandig uit te voeren. Het is duidelijk, dat deze probleemstelling op de spits is gedreven en voor ieder zichtbaar is geworden door de invoering van de fotogrammetrie. Het specialisme, dat in dit opzicht al dwingend wordt voorgeschreven door de aard en de kosten van de noodzakelijke apparatuur, brengt met zich mede, dat slechts een zeer beperkt aantal mensen de kennis nodig 54

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 12