evenwicht is bereikt. Wetenschappelijk is de groei van de functie van de landmeter compleet in zijn scholing. Dat het overal in zijn beroepsuitoefening even compleet is, zou ik niet graag durven beamen. De ingenieur is in het algemeen de alleen maar leidende figuur, die slechts in het begin van zijn loopbaan naast en zelfs onder de middelbare kracht deel heeft aan het uitvoerende werk, mede om ook het handwerk te leren en later wezenlijk leiding te kunnen geven. Deze leerschool maakt ook de gespecialiseerde in genieur, d.w.z. ook de geodetisch ingenieur onder alle omstandig heden gedurende een korte of langere reeks van jaren mee. Daarna dient echter de beroepstaak zodanig te kunnen zijn, dat een vol doende aantal hunner zich tot leiding kunnen beperken. Is dat niet zodoch blijven zij verreweg het grootste gedeelte van hun loop baan uitvoerende ambtenarendan is er aan de formatie iets ver keerdNu heb ik in het algemeen de indruk, dat bij de technische dienst, waarin de landmeetkunde een nieuwe specialisatie is, in dit opzicht de functie van de geodetisch ingenieur tot zeer weinig moeilijkheden aanleiding geeft en wel omdat daar zijn taak op be trekkelijk redelijke leeftijd van uitvoerend overgaat in uitsluitend een leidende functie. Die kant zal het naar mijn overtuiging in het algemeen uit moeten. Dan immers zal de maatschappelijke positie van de geodetisch ingenieur kunnen worden gewaardeerd op de zelfde voet als zulks het geval is met zijn collega's van andere richting en zal de aantrekkingskracht van de studie niet meer ge remd worden door overwegingen, zoals die thans nog slechts al te vaak gelding hebben. Het is duidelijkdat deze redenering ook consequenties heeft voor de categorie van mensendie behoren tot de vereniging, welke het initiatief nam tot het organiseren van dit congresReeds sinds vele jaren heb ik gepleit voor een opleiding van middelbare landmeet kundigen aan de MTS. Tienstra en ik hebben deze noodzaak indertijd nauw verbonden aan onze voorstellen tot de instelling van het diploma van geodetisch ingenieur. De maatschappelijke ontwik keling in de landmeetkunde was nog niet zo ver, daarom was er noch voor het diploma voor geodetisch ingenieur, noch voor de landmeetkundige opleiding aan de MTS plaats. Men ging aan kadastrale zijde met de middelbare krachten dezelfde weg, die men enkele decennia tevoren voor de landmeters had verlaten, n.l. de opleiding in eigen beheer. Thans is de situatie aanmerkelijk veranderd. De geodetisch inge nieur is er en de middelbare landmeetkundige van de MTS zal weldra zijn intrede doen in het maatschappelijk leven. Ik zou de stelling durven wagen, dat de M.T.S.-er noodzakelijk is om de geo detisch ingenieur niet wetenschappelijk, maar maatschappelijk zinvol te maken. Even weinig als de functie van de civiel-ingenieur maat schappelijk denkbaar is zonder de beide lagere categorieën, n.l. 58

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 16