middelbare technici van de MTS en de categorie opzichters, even weinig zal op den duur de geodetisch ingenieur denkbaar zijn in het maatschappelijk leven zonder naast zich te hebben de goedge schoolde middelbaar technisch landmeetkundige en zelfs een categorie mensen, die daar beneden ligt en die met een kortere en eenvoudiger opleiding kan volstaan. Ik ben mij volstrekt bewust dat ik in de oren van sommige mensen bepaald nog ongeoorloofde revolutionnaire denkbeelden verkondig, indien ik beweer, dat binnen afzienbare tijd, nadat de MTS-landmeetkundigen hun practische ervaring zullen hebben verkregen, deze categorie van mensen de practische ruggegraat zal vormen van menige landmeetkundige dienst, zelfs van de Kadastrale Dienst en dat dit type, ook in het Kadaster, eenmaal de taak van de uitvoering zal overnemen, die de landmeter van het Kadaster in de jaren tussen 20 en 30 vervulde en waarbij hij zich toen met geen mogelijkheid kon voorstellen, dat dit door ander personeel zou kunnen geschieden. Laten dezulken, die tegen deze gedachte rebelleren, dan echter wel bedenken, dat ik onder middelbaar technisch personeel wat anders versta, dan de tekenaar met een applicatiecursus voor veldassistent. Het beeld zoals ik dit voor mij zieis uitsluitend realiseerbaar indien men de consequentie van de geodetisch ingenieur in dier voege trektdat men niet alleen de opleiding van de hogere functionarissen op een hoger niveau brengtdoch hetzelfde doet met de categorie, die daar vanouds beneden zatZoals ik het eenmaal in de Tweede Kamer heb uitgedrukt, het is onaanvaardbaar en ondenkbaar, dat men de landmetersopleiding tot een ingenieursniveau optrekt en daar be neden een soort vacuum laat ontstaan. De onontkoombare conse quentie van de noodzakelijke instelling van het ingenieursdiploma in de landmeetkunde is eveneens niet alleen de instelling van het diploma van een middelbaar technisch landmeetkundige, maar ook het opdragen van een taak aan deze categorie, die in de sfeer van de uitvoering ligt, die tot heden vrijwel het monopolie was van de gestudeerde landmeter. Men zal dan evenals in de technische dien sten, op den duur de oude ervaren middelbare kracht zien optreden in dezelfde functie waarin de jonge ingenieur werktHet verschil is op dat moment, dat de jongeman waarschijnlijk minder salaris geniet dan de oudere middelbare kracht, maar zijn voorrecht is, dat hij door zijn wetenschappelijke opleiding hoger reikende moge lijkheden heeft en kan door schieten. Dit beeld is op zich zelf het volstrekt normale beeld in vrijwel alle technische beroepen. Het is een dwaasheid te geloven, dat, om welke reden dan ook, de land meetkunde, in welk dienstvak dan ook, daarop een uitzondering zou kunnen blijven maken. Wie dat nastreeft, houdt de ontwikkeling in zijn eigen vak tegen en werkt versteningsverschijnselen in de hand zonder dat hij dit wil. Nu is het volkomen duidelijk, dat wij op het ogenblik in ieder 59

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 17