Discussie rede Prof» Schermerhorn» 62 Gorter: Mijn vraag houdt slechts zijdelings verband met deze voordracht. Het gaat eigenlijk over het gebruik van luchtfotogrammetrie in Nederland. Uit uw rede beluisterde ik, dat Nederland een achtergebleven gebied zou zijn, maar naar ik meen is de opleiding in luchtfotogrammetrie alleen open voor buiten landers. Voor Nederlanders is dit niet mogelijk. Ik heb dit zelf meegemaakt. In verband met mijn werkzaamheden had ik hiervoor interesse en op mijn verzoek om inlichtingen heb ik een briefje teruggekregen van het Internationaal Kaarterings Centrum met de mededeling, dat dit alleen voor buitenlanders open stond en bij hoge uitzondering voor Nederlanders. Prof. Schermerhorn: Die brief heb ik niet getekend. Ik kan het wel even beantwoorden. Stuur mij een kopie van Uw brief, dan zal ik het nog eens nagaan, maar ik vermoed dat er wel meer bij gestaan zal hebben. Inderdaad is het ongeveer zo als U zegt. Ik zal dit even toelichten. Het instituut is in eerste aanleg opgericht met het oogmerk buitenlanders op te leiden in de sfeer van de Technical Assistance. Op het ogenblik studeren echter regelmatig Nederlanders hier, Wageningse studenten, evenals Leidse geologen, zelfs wille keurige lieden proberen een diploma te behalen. Van wanneer is die brief geweest? Gorter: Van de vorige week. Prof. Schermerhorn: De opleiding van betrokkene wordt er wel bij bekeken. Het heeft geen zin met deze opleiding te beginnen indien men van b.v. bodem kunde nog nooit gehoord heeft. Ik hoop in Maart weer levend terug te zijn uit India en dan zal ik het nog eens bekijken. Het is wel degelijk zo, dat wij ook werken om het nederlands potentieel op dit gebied te versterken. Het ligt er echter helemaal aan hoe de opleiding is geweest. Ik kan U wel zeggen, dat wij momenteel systematisch alle fotogrammetrisch KLM-personeel in opleiding hebben, hoewel, zoals de zaken thans staan, dit personeel uitsluitend voor het buitenland bestemd is en daar moet werken. A. P. M. de Goede: Professor. Bent U ook niet van mening, mede in verband met de aanmerkelijke uitbreiding van de ruilverkaveling, dat het instellen van middelbare functies ook daar noodzakelijk is? De landmeter-deskundige komt bij de ruilverkaveling thans veel meer met ingenieurs van andere diensten in aan raking. Verliest de landmeter dan zijn prestige niet, als hij door ander dan volledig middelbaar personeel wordt vertegenwoordigd? De plaatsvervanging is helaas in de Ruilverkavelingswet geregeld.Mijn tweede vraag betreft de propaganda. Maanden geleden heb ik een Omroepvereniging voorgesteld om een Yl uur te willen instellen tot bespreking van technische tijdschriften. Er wordt m.i. te weinig gedaan voor de ontwikkeling langs deze weg van de grote groep middelbaar personeel. Bent U ook niet van mening, dat dit wijziging behoeft? N. H. Goëken: Eerst wil ik nog aansluiten bij de vraag van de heer Gorter. Die is dus al gesteld. En dan in de tweede plaats: is het niet mogelijk om de fotogrammetrie in lezingen te behandelen, maar dan op landmeetkundig gebied? Graag wil ik U vragen: Bestaat de mogelijkheid om lezingen te houden over dit onderwerp en dan samengekoppeld aan de landmeetkunde en deze lezingen dan voor de diverse groepen van de verschillende bonden te houden. Het land meetkundige gedeelte moet hierbij dan natuurlijk goed naar voren komen. Er wordt heel weinig over de landmeetkunde gesproken, in ieder geval veel minder dan over de andere technieken. Prof. Schermerhorn: De heer De Goede zou ik willen antwoorden: ik heb mijn taak zo gezien, dat ik de algemene tendenz heb weer te geven en de conclusies daaruit in het licht heb te stellen. Wanneer U dan wijst op de kwestie van gezag en prestige van de geodetisch ingenieur, dan sluit dat aan bij hetgeen ik gezegd heb, maar de consequenties behoef ik niet te trekken, dat moet een ander doen; ik geloof echter wel, dat U enigermate gelijk heeft. Echter niet helemaal en wel hierom: In elk beroep zijn altijd topmensen en er zijn ook altijd jonge mensen die de uitvoerende functies passeren. De mijningenieurs beginnen als houwer. Dat is beroerd werk, doch gezond. Dan weet je er later tenminste

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 20