nodig ras. ft bestaande Kadastrale plans waren tanwi meter bij de Dienst der Publieke Werken aan te stellen, namelijk de behoefte aan goede kaarten. De Stadsingenieur richtte in dat jaar een nota aan de Directeur en herinnerde hem eraan, dat voor de toenemende uitbreiding van de stad een juiste kennis van de betrekkelijke ligging van de hierbinnen vallende terreinen dringend doende betrouwbaar, zodat er dus nieuwe kaarten van de stads- omtrek geformeerd moesten worden. Sinds dat ogenblik zijn bijna 80 jaren verlopen en die behoefte aan kaarten is in snel tempo toegenomen. Dit wordt volkomen begrijpelijk als wij ons realiseren wat er in die jaren zo al gebeurd is en wat de gevolgen hiervan voor de gemeenten geweest zijn. De grote aanwas van de bevolking heeft een voortdurende uit breiding van het bebouwde gebied noodzakelijk gemaakt, de toe name van het verkeer eiste een omvangrijk systeem van wegen, spoorwegen en kanalen en voor de distributie van water en energie, om bij deze enkele voorbeelden te blijven, moest een dicht net van buizen en kabels worden gelegd. En thans heeft zich de situatie zo ontwikkeld, dat, mede door het intensieve gebruik dat van de beschikbare grond gemaakt moet worden, voor elk project, op welk gebied dan ook, een van te voren in onderdelen vaststaand plan moet worden gemaakt. De man, die ,,er een goed oog in had" en die ,,het verder wel in het werk vond" sterft uit. Zijn opvolger zit achter de tekentafel, hanteert de reken- liniaal en gebruikt, als die voorhanden is, een goede kaart als ondergrond voor zijn ontwerp. Een goede kaart, d.w.z. geschikt voor het doel, waarvoor zij dienen moet en gemakkelijk hanteerbaar voor degene, die haar moet gebruiken. Geschikt voor het doel, dat wil onder anderen zeg gen, aangevende die details, die gekend moeten worden om het ontwerp zo goed mogelijk op te zetten. Hanteerbaar voor de gebrui ker, dus getekend op. een zodanige schaal, dat deze met zijn meetlat er voldoende nauwkeurig op kan afpassen. Een goede kaart... als deze voorhanden is, want nog komt het voor dat de gebruikte kaart afgetrokken is van de kadastrale kaart, soms nog vergroot en uit diverse plans samengesteld. Beseffen wij het goed: uitgezonderd het betrekkelijk kleine aantal op moderne wijze hermeten kadastrale plans, betekent dit dat in 1955 kaarten worden gebruikt, die dezelfde grondslag hebben als de kaarten van 1877, die reeds toen door de stadsingenieur van Am sterdam als hulpmiddel bij het tot stand komen van de uitbreiding van de stad als onvoldoende werden gekenmerkt. En terecht, want zonder aan de kadastrale waarde ervan iets te willen afdoen, zij zijn voor de genoemde taak noch bedoeld, noch ook hiervoor bij gehouden. Diegenen, die wel eens een vreemdeling in het kadas trale Jeruzalem in blind vertrouwen een maatlat op schaal 1 2500 65

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 23