hier aangesloten worden aan het net van de Rijksdriehoeksmeting en zal daartoe dikwijls breder moeten worden opgezet dan strikt noodzakelijk is. Soms zal het ook goed zijn aan de detailmeting enige uitbreiding te geven. 3. De gegevens betreffende de hoogteliggingwaarvan ik zo juist bij de situaties sprak, worden gevraagd in de vorm van een vlakte- waterpassing, dan wel wordt aan de meting van profielen, al dan niet met een vlaktewaterpassing gecombineerd, de voorkeur ge geven. Voor deze waterpassingen wordt vanzelfsprekend het N.A.P. als niveauvlak aangenomen. Deze detailwaterpassingen waartoe ook peilingen kunnen worden gerekend, zullen ook wel als zelfstandige opdrachten moeten wor den uitgevoerd, terwijl voorts voor de tot stand koming van vrijwel alle werken, punten in de nabijheid hiervan, waarvan de hoogte ten opzichte van het N.A.P. bekend is, nodig zullen zijn. Voor een vlotte uitvoering van al deze opdrachten is het nood zakelijk dat een betrekkelijk dicht net van verkenmerken aanwezig is. Het door het Rijk geplaatste aantal peilmerken moet hiervoor uitbreiding ondergaan. Vooral in gebieden, waar op slappe grond is gebouwd, zijn der gelijke punten aan voortdurende en onderling onregelmatige zak kingen onderhevig. Op gezette tijden moet derhalve het gehele net worden herzien en zullen dus nauwkeurigheidswaterpassingen plaats moeten vinden. 4. Veelvuldig zullen ook uitzettingen worden gevraagd. Bij de uitvoering van technische werken betreft dit b.v. de assen en andere werklijnen, bij de stadsuitbreiding bouwterreinen en rooilijnen. Een goed beheer van de gemeentelijke eigendommen brengt ook mede, dat de grenzen daarvan in het oog moeten worden gehouden en dus, waar nodig, moeten worden uitgezet en vastgelegd. 5. De tot dusver genoemde groepen van werkzaamheden van de buitendienst, het meten, uitzetten en waterpassen moeten ten kantore gevolgd, dan wel voorafgegaan worden door tekenen en rekenen. Het tekenen van de kaartbladen, de situaties en de profielen vindt plaats op diverse materialen en ik behoef in dit gezelschap hierop niet verder in te gaan. Het berekenen en uitwerken van waterpas singen, het bepalen van grootte van percelen die aangekocht, ont eigend, verkocht of in erfpacht worden uitgegeven en het vast stellen van de coördinaten van de punten van de meetkundige grondslag ga ik ook stilzwijgend voorbij, maar ik wil Uw aan dacht nog wel in 't bijzonder richten op de grote rol die de be rekening, en dan meestal met behulp van coördinaten, tegenwoor dig in de voorbereiding van vele werken speelt. Juist omdat, zoals reeds eerder opgemerkt, vrijwel ieder plan, dat tot uitvoering, en laat ik er bij zeggen, ook dikwijls niet tot uitvoering komt, tot in 68

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 26