details van te voren wordt vastgelegd, zullen aan een landmeet kundige dienst dus veel gegevens worden gevraagd, die niet, althans niet direct, gemeten kunnen worden. Deze moeten dan geheel of ten dele worden berekend. Zo zullen, alvorens tot aankoop en onteigening van de benodigde gronden kan worden overgegaan, de grenzen van een uitbreidings plan, de assen van de daarin geprojecteerde wegen en de omtrek van de bouwblokken en de bouwterreinen worden vastgelegd, zo danig, dat zij tot in cm's zijn berekend en een sluitend geheel vormen dat, aangegeven op een tekening, het matenplan wordt genoemd. En dit moet kunnen gebeuren op een ogenblik, dat de bestaande parcellering met sloten, bebouwing en begroeiing nog geheel aanwezig is. Zo kan b.v. ook, als tot een gemeente een vliegveld behoort, ge vraagd worden op gebouwen, kilometers verwijderd van het begin van de startbanen, de plaats aan te wijzen voor het opstellen van navigatie-instrumenten, die dan in de koerslijn, de aslijn van de startbaan moeten staan. Hier brengt de coördinatenrekening uit komst. 6. Dit laatste voorbeeld zou ik als een opdracht willen beschou wen, behorende tot de groep diversen, die ook een belangrijke plaats kan innemen naast de genoemde werkzaamheden ter verkrijging van een algemeen kaartwerk, ten behoeve van het beheer der gemeente eigendommen, het bepalen van de gegevens voor grondtransacties, het uitvoeren van civiel-technische werken en de tot stand koming van de uitbreidingen. Een groep, die U tevens voor problemen kan stellen, voor de oplossing waarvan dikwijls methoden moeten worden bedacht, die de gebaande wegen zullen dienen te verlaten. Een toenemende rol hierin spelen de laatste jaren de zogenaam de deformatiemetingen. Nieuwe kunstwerken en oude gebouwen, b.v. torens, kunnen vooral in gebieden met slappe ondergrond, of bij grote belastingen verzakken of scheuren, dus verschijnselen van verval gaan vertonen. Een nauwgezette controle moet hier onaan gename verrassingen voorkomen, dan wel gegevens over het ver loop van dit proces verstrekken en een deel van deze controle zal door de landmeetkundige dienst moeten worden uitgevoerd. Een speciale moeilijkheid hierbij is, dat niet de normaal geëiste nauwkeurigheid van meten tot op cm's, maar tot op mm's en graag nog tot op onderdelen hiervan, zal worden gevraagd. In een wellicht wat bonte volgorde heb ik U een indruk willen gevenvoor welke taak een landmeetkundige dienst van een gemeente gesteld kan worden, maar juist deze mengeling geeft een afspiegeling van de wijze, waarop het werk tot haar komtDe meest uiteenlopende opdrachten wisselen elkaar af en deze moeten vaak in een hoog tempo worden uitgevoerd. In een hoog tempo, want 69

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 27