middelbare kennis van b.v. de inrichting van het Kadaster, de ruil verkaveling, de kartografie, de geodetische astronomie en de foto- grammetrie. ad c. In de behandeling van het vorige punt is het feit, dat de opleiding onafhankelijk van de werkgever gegeven moet worden, reeds opgesloten. Immers, een door de werkgever gecreëerde op leiding richt zich bewust en zelfs onbewust naar de taak, die aan hem opgedragen is en de opleiders zullen zich zeker ook tot doel stellen, de leerlingen zoveel mogelijk datgene bij te brengen, dat de onmiddellijke praktische bruikbaarheid in die bepaalde richting zal bevorderen, waardoor de algemene instelling tegenover de te be handelen stof ten dele verloren gaat. ad dDit punt, begrip hebben van aanverwante middelbare opleidingen, hangt samen met de reeds door mij genoemde doelstelling van de landmeetkundige diensten, nml. dat zij zich tot hun voornaamste taak dienen te rekenen, hulp aan anderen te bieden. Deze zullen zich met hun vragen en verlangens tot de landmeetkundige dienst wenden en een eerste vereiste is nu, dat over en weer begrepen wordt in welke vorm de te verstrekken land meetkundige gegevens gegoten moeten worden om de opdracht gever zo gunstig mogelijk van dienst te kunnen zijn. De geboden hulp zou geen werkelijke hulp zijn als in dit begin stadium hiervoor geen goede adviezen zouden worden gegeven en dit kan alléén dan gebeuren, indien de hierbij betrokken landmeet kundige ambtenaar een voldoende elementair begrip heeft van dat gene, wat zijn bezoeker van plan is te gaan doen en dit ook, voor zover voor de meting nodig, kan beoordelen. Op middelbaar niveau zal dit contact vrij veel aanwezig moeten zijn en het is mijn ervaring dat juist hieraan bij de tegenwoordige personeelsformatie nog al eens wat ontbreekt. Hier komt het dus aan op algemene vorming en wel speciaal op algemene technische vorming, waarvoor het noodzakelijk is dat men technische tekenin gen moet kunnen lezen en kennis moet dragen, althans begrip dient te hebben van bouwkundige- en waterbouwkundige constructies, van grondwerken, van bouwvoorschriften, van het ontwerpen van een tracé, van inpoldering, verkaveling en grondverbetering, om een greep uit de vele onderwerpen te doen. Men moet ook op zijn niveau met andere technici kunnen mee praten, want een bouwer, die in zijn gesprekken alléén maar bouwt en een landmeter, die altijd maar weer meet, zijn wellicht technisch knap, maar waarschijnlijk geen figuren om een dienst op te bouwen en te leiden. Uit de behandeling van de vier t.a.v. een middelbare opleiding gestelde voorwaarden zal U zeker duidelijk geworden zijn, dat ik noch de opleidingen van het Kadaster, noch de diploma's van de 72

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 30