zij zeker ook zullen gelden voor de andere gemeentenJuist daar waar alles op wat kleinere leest geschoeid is en de specialisatie dus minder uitgebreidwaar ook de M.T.S.-er vaak in leidinggevende functies is aangestelddaar ligt nog een ruim arbeidsveld voor de middelbare landmeetkundige braak Het liefst zal hij zich na zijn studie enige jaren aan een grote dienst verbonden moeten hebben, teneinde daar in de praktijk mee te maken wat er al zo te koop is. Hij kan met de opgedane ervaring zijn voordeel doen, wanneer hij een en ander op bescheidener schaal zelf moet organiseren. In dit verband ben ik dan ook voorstander van een doorstroming van personeel en zou ik niet graag zien, dat alle ambtenaren, die jong bij een dienst worden aangesteld, hier steeds zouden blijven. In het voorafgaande heb ik getracht een beeld te geven van de taak, de positie en de opleiding van middelbaar personeel bij de grotere landmeetkundige diensten, waar zij een uitvoerende, maar ook deels een leidende functie zullen'kunnen vervullen, zowel als bij de kleinere, waar de leiding geheel aan hem kan worden toe vertrouwd. Hoewel het zeker is, dat nog lang niet in alle gemeenten, waar zulks het geval zou kunnen zijn, de landmeetkundige werkzaam heden aan gespecialiseerd personeel worden opgedragen, hebben wij ook kunnen zien, dat hierin verandering komt. Een proces dat door zal gaan en dat zeker ook door het afstuderen van middelbare landmeetkundigen aan de M.T.S. zal worden gestimuleerd. Onder anderen zoals wij zagen omdat de intrede van de M.T.S.-er in de gemeentelijke organisatie de werkverdeling bij de landmeetkundige diensten en het noodzakelijk contact op middelbaar niveau met de andere gemeentelijke organen zal verbeteren. Het bevorderen dus van een goede samenwerking, een probleem, dat mij altijd zeer na aan het hart ligt en dat ik tot slot nog eens nader met U wil be kijken. Want het gaat niet alleen om de goede verhouding in de gemeentelijke sfeer, maar evenzeer om de samenwerking tussen de verschillende landmeetkundige diensten. Zo ergensdan is in de landmeetkunde noodzakelijkdatwaar mogelijkwerkzaamheden worden gecoördineerd en gegevens worden uitgewisseld. Immers het is denkbaar dat b.v. Kadaster, Rijkswaterstaat, Spoorwegen en Gemeenten in eenzelfde omgeving werkzaamheden verrichten, waarbij zij na elkander of wellicht zelfs tegelijkertijd op het terrein verschijnen. Natuurlijk ieder met een afwijkend doel voor ogen en derhalve ook met een eigen opzet en uitwerking. Er kan dan ook niet verlangd worden, dat de ene dienst zijn werkzaamheden ten gerieve van de andere anders zal inkleden, maar wel dat de diensten voor zover mogelijk, en wenselijk, deze zullen laten samengaan, zodat dubbel werk vermeden wordt. Tezamen gebruik maken van de aanwezige of aan te brengen 74

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 32