77 geldt als criterium voor een middelbare technische functie het bezit van een M.T.S.-diploma; deze groep is dan aangevuld met bezitters van een zeer klein aantal diploma's, waarvan men vindt dat deze daarmede gelijk gesteld kunnen worden. In de middelbare technische functies kunnen dus alleen zij komen, die aan deze eisen voldoen en dat afgezien van hun verdere capaciteiten welke in de practijk zouden blijken. Zij komen dus in een speciale salarisregeling, ontworpen voor de middelbare technische functies. Daarnaast heeft men andere schalen, waarin dan de anderen zijn onder gebracht. Het is echter heel goed mogelijk, dat iemand zonder M.T.S. in die schalen een hogere functie heeft dan iemand met het diploma M.T.S* Wij hebben inderdaad ook krachten die in deze rangen zijn opgeklommen. Zij worden in hun functie als middelbaar beschouwd. Deze mensen hebben dus een andere op leiding genoten en in de practijk hun ervaring opgedaan en hierbij komen dan natuurlijk nog de persoonlijke eigenschappen. Te Wechel: Ik zou graag de volgende vraag willen stellen. Een opleiding voor middelbaar landmeetkundig ambtenaar is er op het ogenblik niet. Nu is mijn vraag: Welke zijn de theoretische eisen die U in de gemeente Amsterdam stelt ten aanzien van de landmeetkundige kennis, waaraan men voor een middelbare functie moet voldoen. Ik weet dat U deze vraag niet zo in details kunt beant woorden, maar het is mijn bedoeling hiermede een meer algemene scheidingslijn te krijgen, waarmede dan e.e.a. gemarkeerd wordt. Wat zal dus ongeveer de kennis moeten zijn van deze functionaris en valt b.v. de waarschijnlijkheids rekening er onder of valt die er buiten. Ir De Boer: Mijnheer Te Wechel, dat is weer een zeer interessante vraag hoewel hij wel ver buiten het onderwerp gaat. Ik zou haast zeggen, dat U bezig is om mij vandaag voor een tweede spreekbeurt aan te werven. Daar is heel wat over te zeggen. U zegt een middelbare opleiding is er niet. Die opleiding is er wel, n.l. aan de M.T.S. te Utrecht. De 4-jarige leergang is in September 1954 begonnen. In grote lijnen ben ik het wel eens met het leer programma zoals op het ogenblik daar wordt gevolgd, al zullen in de loop der jaren hier nog zeer zeker wijzigingen in komen, omdat het een levende materie is. Vraagt u eens zo'n programma aan en dan kunt U de zaak rustig bekijken. Het zou mij te ver voeren om hier een volledig antwoord op te geven, terwijl ik ook niet alle gegevens bij de hand zou hebben. Te WechelIk heb in het algemeen deze- vraag gesteld en ik heb ook het programma opgevraagd. Maar het is mij niet gelukt iets te weten te komen. Het programma is er niet en dat is dan ook alles wat mij op dit moment bekend is geworden. Vandaar dat ik mijn vraag aan U stelde. Voorzitter: Deze zaak is nog in eeii dusdanig beginstadium, dat wij zelf ook nog weinig weten. Wij hebben wel de boekenlijst en weten dus wélke boeken er op deze M.T.S. aangeschaft moeten worden door de leerlingen. De boeken lijst op zichzelf is echter nog geen afgeronde maatstaf. Men weet namelijk niet of men van een bepaald boek alleen de eerste vijftig bladzijden gebruikt of alleen maar het einde. Op dit moment is de zaak voor ons niet concreet. Binnen zeer afzienbare tijd zal wel aan Uw wensen kunnen worden voldaan en zullen de algemene eisen en het leerprogramma van deze M.T.S. wel openbaar gemaakt worden. Te Wechel: Ik meende dat de heer De Boer als leraar aan de M.T.S. verbonden was. Ir De Boer: Ik zelf niet, ik geef wel enkele lessen aan de M.T.S. te Amster dam, maar ik zie daar de heer Witvliet zitten en die is leraar te Utrecht. Mr Ir Witvliet: Ik kan U misschien uit de mist helpen. Wat betreft het leer programma: dat bestaat inderdaad, hoewel het nog maar een voorlopig leer programma is. Dit is ook voorlopig door de Minister van Onderwijs goedgekeurd. Het leerprogramma moet nog nader bekeken worden door een commissie op breder niveau. Vandaar dus dat er nog geen officieel leerprogramma te krijgen is. In het voorlopige programma is de waarschijnlijkheidsrekening opgenomen. Zoals gezegd: het volledig programma is er niet omdat dat zich in de opleiding zelf

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 35