Dit geldt eveneens voor de afgevaardigden van andere organi saties, waarvan ik U noem; Ir Govers en Ir Wijtema, hoofdbestuursleden van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde; de heren Scheffer en Harder namens de Vereniging van Civiel Landmeters; een deputatie Hoofdbestuursleden van de Bond van Middelbare en Hogere Technische Ambtenaren, bestaande uit de heren: D'Arnaud en Werkman, die medegewerkt hebben aan de organi satie van deze congresdag; benevens de heer Munnik, Hoofdbestuurslid van de C.R.P. en verschillende anderen. En tenslotte stellen wij vanzelfsprekend de aanwezigheid van drie gasten, die ik afzonderlijk wil noemen, bijzonder op prijs. Dit zijn: Prof. dr ir W. Schermerhorn, ir B. de Boer van de Landmeetk. dienst van de Gemeente Amsterdam en de heer D. de Groot, Hoofd van het bureau voor Buitengewoon Landmeetkundig Werk te Utrecht, die als sprekers een bijdrage leveren tot het slagen van dit congres. Wij beschouwen U als onze eregasten. In de oorspronkelijke opzet was voor ir Van Steenis, hoofd van een groot particulier Landmeetkundig bureau te Utrecht, met belangrijke binnen- en buitenlandse opdrachten, een plaats gereser veerd als vierde spreker. Het veelvuldig verblijf in het buitenland, zowel van prof. Scher merhorn als van ir Van Steenis, maakte helaas een combinatie van deze twee sprekers op één dag vrijwel onmogelijk. Wij betreuren dit en zeggen bij deze ir Van Steenis nogmaals dank voor zijn bereidwillige medewerking. Het is mij volkomen duidelijk, dat U hier bent gekomen om de aangekondigde sprekers te beluisteren en dus geen lange openings speech van mij op prijs stelt. Niettemin ben ik van mening, dat het tot mijn plicht behoort, U mede te delen, waarom de Vereniging van Technische Ambte naren van het Kadaster dit congres heeft georganiseerd en wat zij er van verwacht. Hiervoor moet ik U een klein overzicht geven van de revolutio naire verschuiving van de verhoudingen tussen hoger en middelbaar personeel bij de Landmeetkundige dienst van het Kadaster. Vanaf 1887 tot heden bleef het aantal landmeters van het ka daster vrijwel constant op ca. 200. Hierbij zijn de hoofdambtenaren inbegrepen. De sterkte van het corps Tekenaars, thans landmeetk. ambte naren, was in 188750 man en liep vervolgens op tot 120 in 1914, 215 in 1934 en tot 455 in 1954. 45

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 3