Ik hoop dat de inleidingen met de daaraan verbonden discussie, zodra zij in druk zijn verschenen, zullen worden gelezen en nog eens overdacht. Het resultaat er van kan belangrijk zijn en het is bovendien een klein bewijs van Uw persoonlijke waardering voor onze mede werkers op deze dag. Bij ons leeft de wens dat dit eerste congres van middelbare landmeetkundigen de aanleiding zal vormen voor een jaarlijks terugkerende gebeurtenis, maar tevens dat de organisatie er van aanmerkelijk verbreed en verdiept zal worden. Met het uitspreken van de verwachting, dat velen van U en Uw collega's aan de verwezenlijking van deze idee hun medewerking zullen willen verlenen, sluit ik dit congres en wens ik U een goede reis naar huis. Uit andere publicaties Het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, 70e jrg., no. 5 van October 1954 bevat o.m. de voordracht van G. F. Witt over het Kadaster en de fotogrammetrie, gehouden op het 14e congres van de Nederlandse Landmeetkundige Federatie te Rotterdam op 11 Juni 1954. De houding van het kadaster is nogal lijdelijk geweest, zo con stateert de Heer Witt. Dat hierin een kentering is gekomen mag worden afgeleid uit het feit, dat (na de proef Beltrum) wederom toestemming is verleend een kleine proef te nemen in het gebied van de Beneden-Dinkel. Bovendien is met goedvinden van het Ministerie van Financiën een Nederlands kadasterlandmeter op genomen in de commissie van de Organisation Européenne d'Études Photogrammétriques Expérimentales, die zich bezighoudt met het onderzoek van kaarten op grote schaal. De toepassing van fotogrammetrische methoden bij de ruilver kaveling wordt vanzelfsprekend geacht. (In de laatste vijf jaren zijn door deze dienst alleen reeds opdrachten voor het maken van luchtfoto's verstrekt tot een totaal van 53400 h.) De Heer Witt meent, dat een hermetingsplan met behulp van fotogrammetrie, groots opgezet voor een periode van 20 jaar, ge makkelijker zal leiden tot het tot stand komen van een hermetings- wet. In het geval van een geruisloos invoeren van hermetingen, zoals dit nu gebeurt, zal men tot de invoering van een dergelijke wet niet zo gemakkelijk overgaan. (Omtrent de juridische waarde van de fotogrammetrie voor het Kadaster heersen nog verschillende meningen. Ir Van Riessen vindt het nut van de fotogrammetrie voor het grensrecht enigs zins twijfelachtig, zolang t.a.v. verschillende door hem genoemde 87

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 45