punten geen bevredigende oplossing is gevonden. Dr Harry e.a. zijn optimistischer.) In het artikel pleit Witt voor onderbrenging bij het Kadaster van de dienst, die een commissie van onderzoek betreffende de registratie van het agrarisch grondgebruik voorstelt in het leven te roepen. Hij is van oordeel dat bedoelde registratie een pracht- middel zou zijn om, met behulp van luchtfoto s, een groot aantal ongerechtigheden in de kadastrale begrenzingen en de kadastrale tenaamstelling op te sporen. (Wij vinden deze gedachte van aan trekking van werk voor onze dienst meer aan te bevelen dan af stoting, zoals de laatste jaren voorkomt.) Ir F. van Schagen vraagt onze aandacht voor enkele bij de Beierse ruilverkavelingsdienst in zwang zijnde technische metho den en hulpmiddelen op het gebied van de reproductietechniek, o.m. is beschreven de veelkleurige kaartreproductie met behulp van zeefmallen (staaldraadzeven met 108 draden van 0,035 mm dikte per cm of 11400 mazen per cm2). De benodigdheden hier voor zijn weinig kostbaar of op een eenvoudige wijze te vervaar digen. Ir Van Schagen zegt, dat deze zeefmaldrukmethode ontegenzeglijk ook in ons land meer aanhangers en gebruikers zal vinden en dat vooral voor de Cultuurtechnische Dienst te Utrecht de methode vele voordelen biedt en aan een lang gekoesterde wens voldoet. Hij noemt verder het belangwekkend instrumentje de Klimsch- Variomat of Strichstarkenwandler, waarmede lijnen naar believen kunnen worden versterkt, indien van een negatief wordt uitgegaan of versmald (verzwakt), als men van een positief uitgaat. Beieren blijkt volgens dit artikel op het gebied van de reproductietechniek veel nieuws te hebben voortgebracht. Over „Astralon en astrafoil als tekenondergrond voor cartogra fische doeleinden" schrijft de Heer P. A. van Gorsel. Het kaar teren op dit materiaal en de wijze, waarop tekeningen op astralon moeten worden vermenigvuldigd wordt onder de loupe genomen. Er worden vele behartigenswaardige wenken gegeven, maar in de nabeschouwing constateert de schrijver, dat het gebruik van plas tische materialen voor cartografische doeleinden nog in een ont wikkelingsstadium verkeert. Van Gorsel dringt aan op publicatie van practische waarnemingen en ervaringen, opgedaan door op dit terrein gespecialiseerde krachten. Bestudering van het uitvoerige artikel van Ir A. Govers over de nieuwe Ruilverkavelingswet bevelen wij in het bijzonder aan. Ook bij de openbare behandeling van het wetsontwerp in de Eerste Kamer werd op deze beschouwingen met nadruk gewezen. Hoewel blijkens de inhoud van het onderhavige artikel ook met de nieuwe wet nog lang niet alle wensen zijn vervuld, de wet veel 88

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 46