moeilijker leesbaar en veel uitgebreider is en van de uitvoerders der ruilverkaveling veel meer tijd vergt, wordt aan het einde toch gezegd, dat de resultaten ongetwijteld grotere bevrediging zullen schenken aan alle bij deze moeilijke materie betrokken organen en belanghebbenden. Met dit korte overzicht is de werkelijk belangrijke inhoud van het tijdschritt zeker geen recht gedaan. Men kan zich echter abon neren (abonnementsprijs: 12,^0 p. j. Losse afleveringen 2.50. Adres red. en adm. iNieuwe Haven 6, 's-Gravenhage.) Ook het nummer van 1 Dec. 1954 moet naar onze mening door alle kadasterambtenaren gelezen worden. Afgedrukt is de voordracht van Prof. mr C. H. F. Polak over Grensrecht, naar welke voordracht enkelen van ons met intense belangstelling luisterden. De Leidse hoogleraar ziet verschillende zaken, welke leiden tot verhoging van de betekenis der kadastrale boekhouding. Hij ziet de Ruiiverkavelingswet ais de brug, die leidt naar de invoering van een kadaster met volledige bewijskracht voor een belangrijk deel van het grondgebied. Prof. Polak zou willen, dat een ten overstaan van een land meter getroffen grensregeling in de (openbare) registers kon wor den vastgelegd op gelijke wijze als een notariële akte, terwijl het naar zijn mening aanbeveling verdient, ambtelijk te meten vóór de overdracht van een gedeeltelijk perceel en in het algemeen landmetershulp tegen geringe vergoeding beschikbaar te stellen bij transacties in onroerend goed. Hij ziet heil in een zelfstandige dienst voor de kadastrale en de hypothecaire boekhouding, (vgl. de aandrang van verschil lende Kamerleden bij de begrotingsdebatten op 16 Nov. 1954.) De groei en betekenis van de kadastrale aanduiding in de loop der jaren is geschetst door de Heer W. Joosten, Ingenieur-veri ficateur van het kadaster te Amsterdam. Men moet dit artikel en ook de bijdrage van Mr Ir J. M. C. Witvliet, leraar aan de M.T.S. Landmeetkundige richting te Utrecht over Het kadaster ten op zichte van het administratiefrecht hebben gelezen, om te beseffen, dat de vakman hier uitstekende lectuur wordt geboden. Ook de literatuuroverzichten en berichten brengen ons (met de overige bijdragen) telkens weer tot het verlangen, dat vele amb tenaren buiten de lezerskring van dit tijdschrift het zullen aanschaffen. W. K. Personalia en Mutaties Benoemd in de commissie, belast met het afnemen van het examen voor tekenaar van het kadaster: tot lid en voorzitter 89

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 47