Van dit aantal van 455 zijn er momenteel ongeveer 130 in de velddienst werkzaam. Het is aan het initiatief en de voortdurende activiteit op dit gebied van de V. T. A. K. te danken, dat in 1931 de eerste middel baar landmeetkundigen te velde werden aangewezen. En wat heeft de V. T. A. K. voor de ontwikkeling van haar leden gedaan? Zij organiseerde in 1935 de cursus-Harkink. Deze cursus van onze vereniging heeft er in belangrijke mate toe begedragen, dat het Centraal Teken- en Opleidingsbureau in 1939 tot stand kwam. Vele landmeetkundige diensten hebben oud-leerlingen van dit in stituut onder hun personeel. Cursussen Burgerlijk Recht en Cultuurtechniek, door deskundigen samengesteld, zijn door zeer vele leden gevolgd. Het Verenigingsorgaan bereikte een steeds hoger peil. Het wordt thans door een groot aantal abonné's buiten onze Vereniging gelezen, w.o. verscheidene hogere ambtenaren. De ontwikkelingsdrang van deze Vereniging wordt mede ge symboliseerd door het initiatief, dat zij nam tot het organiseren van dit congres. Mede op grond hiervan hebben wij uitgesproken wensen m.b.t. de waardering als volledig middelbare kracht Niettegenstaande de grote uitbreiding van middelbaar personeel is er een belangrijke achterstand in het werk, dat nog steeds toe neemt. Wij verwachten, dat de omvang van het landmeetkundig werk de komende jaren zal blijven groeien. Deze verwachting is gebaseerd op de door deskundigen geschatte bevolkingstoename van 2,5 millioen gedurende de eerstkomende 25 jaar. De Landmeetkundige diensten zullen hier rechtstreeks of zijde lings bij betrokken worden door het intensiever grondgebruik, dat tevens uitbreiding van de ruilverkaveling tengevolge zal hebben; door een intensiever grondverkeer, landaanwinning, stedebouw- kundige- en planologische vraagstukken, hermetingsurgentie, een grotere vraag naar kaartmateriaal enz. enz. Uitgaande van deze korte, zeer globale schets, zijn de Technische Ambenaren van het Kadaster onvoldaan t.a.v. de situatie van heden. Onvoldaan, omdat men de consequenties van de gewijzigde per- soneelsverhoudingen, de taakverschuiving en de achterstand van het werk in zeer onvoldoende mate heeft aanvaard. Cijfers tonen deze ontevredenheid aan. Meer dan 115 collega s 46

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 4