wet van 1938 bij zijn uitspraken rekening zal houden met het bestaan van het pachtbesluit. Wie artikel 18, le lid goed leest, bemerkt dat de pachter, wat zijn rechten op toedeling betreft, thans op dezelfde voet wordt behandeld als de eigenaar. Het zal dan ook wel niet nodig zijn in toekomstige ruilverkavelingswetten nog verdergaande bepa lingen te maken. De tegenstrijdigheid van de belangen van pachter en verpachter zal ondanks de beste wettelijke bepalingen blijven bestaan, zolang er in Nederland boerenzoons te veel en cultuurgrond te weinig aanwezig zijn. De spanningen, die hierdoor ontstaan, kunnen niet alleen door ruilverkavelingsmaatregelen verminderd worden. Ik denk hierbij aan het komende B.W., dat overgang van onroe rend goed aan één erfgenaam mogelijk zal maken, en aan de komende pachtwet, waarin bepalingen zullen voorkomen, welke versnippering van bedrijven moeten tegengaan. Ten slotte zal een actieve propaganda moeten worden gevoerd om meer boeren zoons dan tot nu toe het geval is te bewegen van meet af aan hun bestaan buiten de landbouw te gaan zoeken. Vooral dit laatste is de beste oplossing, al zijn hieraan ook vele problemen verbonden. Gelukkig vallen deze problemen nu eens niet onder de ruilver- kavelingswet. De Cultuurtechnische Dienst Bij de behandeling van ruilverkavelingen spelen verschillende organen en diensten een min of meer belangrijke rol. Wij noemen: de Centrale Cultuurtechnische Commissie, de Plaatselijke Com missie voor ruilverkaveling, de Cultuurtechnische Dienst, de Kadastrale Ruilverkavelingsdienst, Gedeputeerde Staten en de Rechter-Commissaris. De Centrale Cultuurtechnische Commissie, ingesteld bij K.B. van 26 Juli 1935, no. 6, heeft de algemene leiding. Zij bestaat uit 10 leden. Deze C.C.C. dient de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening van advies omtrent ontginningen, verkave lingen en ontsluiting van gronden, waterbeheersingen, aanleg van utiliteitswerken in het belang van de agrarische productie en omtrent andere aangelegenheden van cultuurtechnische aard. De Plaatselijke Commissie voor ruilverkaveling is belast met de uit voering van een bepaalde ruilverkaveling. Zij bestaat meestal uit 3 of 5 leden, waaraan deskundigen kunnen worden toegevoegd. Aan deze 2 niet ambtelijke commissies wordt ten behoeve van het ruilverkavelingswerk bijstand verleend door 2 diensten, welke geheel ambtelijk zijn. Deze diensten zijn: de Cultuurtechnische Dienst en de Kadastrale Ruilverkavelingsdienst. 101

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 11